Firma
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Zrębkowanie gałęzi jest dziś popularną formą ekologicznej utylizacji surowca drzewnego, ponieważ przynosi wiele korzyści: przyczynia się do porządkowania terenu, jest tańsze od transportu gałęzi i jest po prostu opłacalne. Zrębka wyprodukowana przez rębak - ma szerokie zastosowanie i, zależnie od gatunku drzewa oraz jakości, może być wykorzystana w ogrodnictwie, jako biomasa opałowa, do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, do wędzenia i grillowania mięs, serów i ryb.




Rębak na miarę potrzeb

Wybór odpowiedniej maszyny musi być dostosowany do konkretnych potrzeb. W przypadku rębaka należy kierować się przede wszystkim ilością surowca drzewnego do zrębkowania, ponieważ pod tym kątem należy oceniać jakość i moc silnika oraz system tnący. Kluczowa jest także średnica gałęzi, do której musi być dostosowany układ tnący. W tym kontekście warto rozważyć maszynę z bębnowym systemem tnącym, który jest trwalszy i bardziej wydajny od tarczy tnącej. Do kluczowych parametrów maszyn zrębkujących trzeba też zaliczyć solidną konstrukcję i wyważenie, mobilność oraz łatwość obsługi. Nie powinno się lekceważyć  łatwości i dostępności serwisowania ani kosztów eksploatacji.

Niezawodny silnik

Moc, typ i jakość silnika rzutują przede wszystkim na  wydajność urządzenia, niezawodność maszyny oraz koszty paliwa. Typ i marka określają przede wszystkim  jakość pracy, stopień bezawaryjności, bezpieczeństwo dla użytkownika oraz otoczenia, poziom zużycia paliwa oraz emisji spalin. Rębaki GTS 900H  / GTS 1300H wyposażone są w 4-suwowe silniki Honda na benzynę (etylina 95Pb): GX 270 (8,6 KM) – GTS 900H oraz GX 390 (11KM) – GTS 1300H. Silniki te wyróżniają się niskim zużyciem paliwa, najwyższą mocą osiągniętą pojemności i obniżonym poziomem emisji spalin. Zaliczane są też do najlepiej wyciszonych silników – wytwarzany przez nie poziom hałasu jest o 30% niższy od aktualnych standardów Unii Europejskiej.



Wydajny system tnący

Oceniając wydajność rębaków należy wziąć pod uwagę stopień wilgotności i rodzaj surowca drzewnego oraz szybkość podawania. Rębaki GTS 900H/ GTS 1300H są maszynami z bębnowym systemem tnącym, który jest trwalszy i bardziej wydajny od tarczy tnącej. System ten zbudowany jest z bębna o 2 ostrzach (dwustronne w GTS 1300H) i noża kontrującego zamontowanego na ramie. Przeznaczony jest do szybkiego i precyzyjnego rozdrabniania surowca drzewnego – mokrego - o średnicy do 8 cm w przypadku GTS 900H i do 10 cm w przypadku GTS 1300H.



Solidna konstrukcja

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru maszyny zrębkującej, z założenia przeznaczonej do intensywnej eksploatacji, jest jakość konstrukcji, która decyduje o żywotności maszyny oraz o bezpieczeństwie obsługi. Rębaki GTS 900H / GTS 1300H to maszyny o solidnej i trwałej konstrukcji przeznaczone do profesjonalnego, intensywnego użytkowania. Precyzyjne wyważenie zapewnia bezpieczną stabilność maszyn, a także łatwość w manewrowaniu. Natomiast trwała obudowa jest odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.




Komfort eksploatacji

Łatwość obsługi maszyny zrębkującej rzutuje na szybkość, wydajność i bezpieczeństwo pracy co z kolej wpływa na rentowność inwestycji jaką jest zakup rębaka. Zadanie osoby obsługującej rębaki GTS 900H / GTS 1300H ogranicza się do ustawienia komina wyrzutowego, włączenia maszyny i ładowania gałęzi do podajnika o uniwersalnych wymiarach i o wygodnym kształcie, skąd surowiec drzewny jest zasysany i rozdrabniany w układzie tnącym na równe frakcje.



Organizację pracy znacznie ułatwia też regulowany (góra/dół) komin wyrzutowy umożliwiający gromadzenie zrębki w jednym miejscu. Bezpieczeństwo pracy dodatkowo zwiększa układ awaryjny – przycisk w przypadku GTS 900H lub drążek zainstalowany przy podajniku w GTS 1300H. Kompaktowa konstrukcja tych rębaków zapewnia także ich mobilność: maszyna może być przemieszczona przez jedną osobę przez furtkę do ogrodu, pracę w miejscu ścinania gałęzi, a dzięki łatwemu demontażowi kanału załadunkowego i wyrzutowego, rębaki te można sprawnie przetransportować za pomocą małej przyczepy dołączanej do samochodu czy ciągnika rolniczego.


Łatwe serwisowanie

Rębaki GTS 900H i GTS 1300H są maszynami o solidnej konstrukcji i wyposażonymi w silniki Honda oraz podzespoły najwyższej jakości, które zapewniają maszynom wieloletnią eksploatację. Dodatkowymi atutem tych maszyn jest łatwe serwisowanie, gdyż konserwacji wymagają tylko 2 paski, dwustronne ostrza i przeciw nóż.


Kilka sposobów wykorzystania zrębki drzewnej


Zrębka, zależnie od właściwości drzewa i jakości zrębki, ma szeroki potencjał na dalszą utylizację w ogrodzie i przemyśle. Służy do:

  • ściółkowania podłoża pod drzewami, krzewami i innymi roślinami – przede wszystkim kwasolubnymi. Warstwa zrębki zapewnia dotlenienie gleby, utrzymuje stałe temperatury gleby, zatrzymuje wilgoć w podłożu, ogranicza rozprzestrzenianie się chwastów. Nie jest rekomendowana do ściółkowania rabat bylinowych,
  • zasilania kompostowników, a uzyskaną biomasę można  stosować do odżywiania i użyźniania podłoża w ogrodzie,
  • dekorowania wybranych miejsc w ogrodzie. Zrębka z powodzeniem zastępuje w tej funkcji kupowaną korę,
  • wędzenia i grillowania mięs i wędlin, ryb, serów:
    - zrębka olchowa - do  każdego rodzaju mięs i ryb;
    - bukowa – do wieprzowiny,  jagnięciny, cielęciny, ryb i drobiu;
    - dębowa – do wołowiny, ryb i drobiu;
    - zrębka z drzew owocowych jak czereśnia, śliwa, jabłoń, grusza jest idealna do wędzenia i grillowania  mięs czerwonych, drobiu i ryb.
  • Zrębka stanowi też biomasę przemysłową i opałową. W przemyśle, np. meblarskim służy do produkcji płyt pilśniowych i wiórowych. Jest również wykorzystywana w przemyśle celulozowo-papierniczym.