Kosiarka, maszyna do koszenia przeżywa obecnie intensywny i różnorodny rozwój podyktowany potrzebami użytkowników, normami ekologicznymi i potrzebami trawy do prawidłowego rozwoju. Na rynku zatem dostępne są kosiarki spalinowe, elektryczne, akumulatorowe - bezprzewodowe i roboty koszące, maszyny/urządzenia tanie i droższe, o konstrukcji prostej i nowoczesnej, zapewniającej np. wielofunkcyjność. Wybór jest zatem szeroki i różnorodny i zawsze należy do użytkowników. Właściciele trawników ceniący swój czas i jakość koszenia oceniają kosiarkę kompleksowo, pod kątem wygody użytkowania, rozwiązań do prawidłowej pielęgnacji trawnika, poszanowania otoczenia, kosztów eksploatacji i konserwacji, jakości. Te kompleksowe wymagania spełniają kosiarki Honda HRN536 z serii IZY.
Historia kosiarek Honda sięga 1978 roku, a pierwszą z nich był model HR21. Wówczas, kosiarka była szczytem nowoczesnej techniki w ogrodzie, a jej konstrukcja i zastosowane rozwiązania nadal inspirują wielu producentów profesjonalnych kosiarek. W roku 2003 Koncern Honda wprowadził na rynek HRX217, kosiarkę, która rozpoczęła nowy rozdział w ewolucji technicznej kosiarek tej marki i jako pierwsza spełniała 4 funkcje: koszenie i mulczowanie trawy, zbieranie i mielenie liści.
Tropikalny koktajl wysokich temperatur z intensywnymi opadami deszczu powoduje szybki wzrost traw, ale nie zawsze trawnik może sam sobie poradzić w sytuacji nadmiaru wody i wilgoci. Przydomowy trawnik, założony na prawidłowo przygotowanym podłożu, regularnie koszony, poddawany aeracji i wertykulacji, jest raczej odporny na intensywne deszcze. Jednak długotrwałe opady mogą stworzyć problemy, jak np. pojawienie się zastoin wodnych czy wypłukiwanie z dolnej strefy warstwy korzeniowej składników odżywczych, a przede wszystkim azotu, który stosuje się wiosną w celu pobudzenia wzrostu trawy.
Kosa, dawne narzędzie rolnicze przeznaczone do ścinania zbóż, łąk i traw, zbudowane z wygiętego ostrza zamocowanego na drzewcu, przeistoczyła się w urządzenie spalinowe, elektryczne z przewodem i bezprzewodowe zasilane akumulatorem.
Rozpoczęcie sezonu koszenia zawsze powinniśmy zaczynać od przygotowania urządzeń koszących, które po zimowym przestoju wymagają sprawdzenia sprawności. Ten etap jest tym bardziej istotny, jeśli kosiarki nie były poddane serwisowaniu po ostatnim sezonie. Przygotowanie urządzeń do pracy to rodzaj działań profilaktycznych, których celem jest utrzymanie ich żywotności, a przede wszystkim zapewnienie sobie bezstresowego sezonu!
Koszenie trawy to z pozoru rzecz prosta – wystarczy włączyć kosiarkę i kosić. Ale warto też wiedzieć, że nieprawidłowe koszenie, np. zbyt agresywne, za nisko podłoża, stępionymi ostrzami nie sprzyjają zagęszczaniu się darni. Natomiast koszenie wykonywane zgodnie ze sztuką i kosiarką dobrej jakości, ożywia jej wzrost i powoduje prawidłowe rozkrzewianie.
Synonimem idealnego trawnika jest trawnik angielski – gęsty, miękki, w pięknej szmaragdowej barwie – stanowiący integralną część domowej przestrzeni. Na czym polega „angielski” sekret? Na doborze nasion dobrej jakości, ale przede wszystkim na wieloletniej, cierpliwie systematycznej pielęgnacji czyli na podlewaniu, nawożeniu i regularnym koszeniu.
Długie zimowe wieczory inspirują do wyobrażania sobie ogrodu w nowej odsłonie, zmian w aranżacji, planowania nowych nasadzeń i zaplanowania istotnych prac pielęgnacyjnych oraz zakupu nowych gatunków roślin. Sprzyjają także weryfikacji potrzeb w zakresie parku maszynowego, zwłaszcza gdy doroczny przegląd techniczny pokaże, że konieczna jest wymiana starych, awaryjnych urządzeń do koszenia na bardziej nowoczesne, które często są przeznaczone do wykonywania wielu prac ogrodniczych.
Strona 1 z 2