Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Rozpoczęcie sezonu koszenia zawsze powinniśmy zaczynać od przygotowania urządzeń koszących, które po zimowym przestoju wymagają sprawdzenia sprawności. Ten etap jest tym bardziej istotny, jeśli kosiarki nie były poddane serwisowaniu po ostatnim sezonie. Przygotowanie urządzeń do pracy to rodzaj działań profilaktycznych, których celem jest utrzymanie ich żywotności, a przede wszystkim zapewnienie sobie bezstresowego sezonu!




Sprawność techniczna urządzeń koszących i pozostałych maszyn ogrodniczych, obok ich jakości, ma kluczowe znaczenie - od tego zależy nie tylko sprawne wykonywanie prac, ale również kondycja roślin i końcowy efekt czyli piękny, zadbany trawnik oraz ogród. Najlepszym dowodem na to są nienaostrzone noże w kosiarkach, kosach czy wykaszarkach, które szarpią i poważnie ranią rośliny przyczyniając się do ich osłabiania i zwiększania podatności na infekcje.

Regularne koszenie trawy, wraz z aeracją, wertykulacją, nawożeniem i nawadnianiem, należy do podstawowego pakietu pielęgnacji trawnika, jeśli chcemy, by trawa upiększała, a nie szpeciła ogród i otoczenie domu, a do systematycznego koszenia potrzebna jest sprawna kosiarka lub robot koszący. Wszystkie urządzenia koszące Honda – kosiarki spalinowe SUPER KOMFORT HRX oraz IZY HRG, kosiarki akumulatorowe IZY-ON, roboty koszące Honda Miimo, kosiarki traktorowe, czterosuwowe wykaszarki czy kosiarki elektryczne HRE - są najwyższej jakości i produkowane z myślą o wieloletniej eksploatacji, co potwierdza długi okres gwarancji (aż do 5 lat!), ale zasady gwarancji zobowiązują właściciela do corocznego przeglądu – zobacz warunki gwarancji. Jeśli właściciel o maszynę nie dba – to nawet najlepsza kosiarka może w pewnym momencie przysporzyć problemów. Największym grzechem użytkowników jest zimowe przechowywanie kosiarek z pozostawionym paliwem oraz ich uruchamianie na tymże zapasie, a to często powoduje problemy z gaźnikiem i uruchomieniem silnika. Innym często spotykanym zaniedbaniem jest zanieczyszczony, długo niewymieniany filtr powietrza, olej czy zużyta świeca oraz brak systematycznych przeglądów technicznych maszyny. Często zdarza się, że użytkownik zgłasza kosiarkę do serwisu dopiero wtedy, gdy nastąpiła awaria, a wówczas koszty naprawy są z reguły dużo wyższe, niż w przypadku regularnych przeglądów.

Co na wiosnę warto sprawdzić w kosiarce spalinowej



Przed rozpoczęciem sezonu koszenia dobrze jest wykonać kontrolę kilku elementów w zakresie ogólnym oraz w zakresie materiałów eksploatacyjnych.

  • Oczyszczenie kosiarki - jeśli nie oczyściliśmy jej po zakończeniu poprzedniego sezonu, trzeba to zrobić przed wznowieniem pracy w ogrodzie. W tym przypadku, należy to zrobić delikatnie, by przy usuwaniu zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi nie spowodować uszkodzenia maszyny. Przy tejże okazji warto także przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom i uzupełnić ewentualne ubytki.
  • Paliwo – należy upewnić się czy usunęliśmy paliwo ze zbiornika i gaźnika po ostatnim użytkowaniu maszyny przed zimą. Paliwo pozostawione w zbiorniku na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze gaźnika, ze względu na bardzo małe średnice, są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu. Zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można temu zapobiec - po pierwsze nie należy długo przetrzymywać paliwa w zbiorniku, po drugie – trzeba regularnie wymieniać filtr. W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu. W naszych autoryzowanych punktach serwisowych oczyszczanie gaźników przebiega bardzo sprawnie, a do tego celu standardowo stosowane są nowoczesne myjki ultradźwiękowe.
  • Zbiornik paliwa – przed nowym sezonem powinien być dokładnie oczyszczony, zaś filtr paliwa wymieniony, jeśli nie był wymieniany po ostatnim sezonie. Najlepiej, by wymiana filtra była wykonana przez profesjonalistę w autoryzowanym punkcie serwisowym. Koszt filtra paliwa i jego wymiany jest błahy i nie warto z tego powodu narażać się na koszty napraw, a tym bardziej na koszt wymiany silnika.



  • Filtr powietrza - filtr powietrza ulega naturalnemu mechanicznemu zużyciu, dlatego powinien być systematycznie czyszczony kilka razy w sezonie i wymieniany – przynajmniej raz w roku: po sezonie lub przed pierwszym koszeniem. Zatkany filtr powietrza ogranicza dopływ czystego powietrza, którego potrzebuje silnik do prawidłowego działania. Uszkodzony filtr natomiast przepuszcza pył i osad, czego skutkiem może być zanieczyszczenie gaźnika, nadmierne i szybkie zużycie cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. Finalnie, zużyty lub uszkodzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika, pogarsza wydajność maszyny i zwiększa zużycie paliwa. Wpływa także na środowisko, ponieważ powoduje ponadnormatywną emisję spalin. Przedwiosenny przegląd stanu technicznego maszyny spalinowej jest doskonałą okazją do obowiązkowego sprawdzenia filtra powietrza. Jego stan należy sprawdzać przed każdym użytkowaniem maszyny, a częstotliwość jego wymiany zależy od warunków pracy danej maszyny i intensywności jej eksploatacji.
  • Świeca zapłonowa – na wiosnę należy sprawdzić stan techniczny świecy zapłonowej oraz prawidłowość jej dokręcenia. Jeśli pokryta jest warstwą nalotu, widoczne są pęknięcia lub uszkodzenia izolatora, świecę trzeba wymienić na nową. W każdym przypadku należy sprawdzić czy jest dobrze dokręcona, ponieważ niewłaściwie dokręcona może uszkodzić silnik.



  • Poziom oleju – zakładając, że silnik został zalany nowym olejem po ostatnim sezonie, na wiosnę wystarczy sprawdzić jego poziom i dokonać korekty w razie takiej potrzeby. Natomiast jeśli nie wymieniliśmy oleju przed zimą, jest to pierwsza czynność do wykonania przed pierwszym koszeniem.
  • Noże - przed rozpoczęciem nowego sezonu koniecznie trzeba przyjrzeć się ostrzom i ocenić stan ich zużycia. W przypadku stwierdzenia stępienia należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdyż noże muszą być odpowiednio wyważone po tym zabiegu. Natomiast jeśli zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia, nierówności - powinniśmy noże wymienić.
  • Kosz - kosz jest tym elementem, któremu zazwyczaj w ogóle nie poświęcamy uwagi, a warto, ponieważ jest poddawany dużym obciążeniom i zużywa się w miarę upływu czasu podczas eksploatacji. Dobrze jest zatem na wiosnę sprawdzić stopień zużycia, postrzępienia i wymienić go, jeśli uznamy to za konieczne.



  • W kosach i wykaszarkach z głowicą żyłkową – należy sprawdzić lub wymienić żyłkę.
  • Na zakończenie przeglądu kosiarki spalinowej zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.


Przygotowanie urządzeń bateryjnych – robotów koszących i kosiarek akumulatorowych


Urządzenia bateryjne, np. robot koszący Honda Miimo czy kosiarki akumulatorowe Honda, są wyposażone w silniczki zasilane energią dostarczaną z akumulatora litowo-jonowego i w praktyce są bezserwisowe.

  • Podstawowym aspektem ich konserwacji jest dbanie, by akumulator był cały czas w stanie naładowania. Specyfika akumulatorów polega na tym, że nie wolno dopuścić do ich całkowitego rozładowania, a niedopuszczenie do takich sytuacji jest bardzo proste – robot koszący Honda Mimmo należy przenieść ze stacją dokującą do ogrzewanego pomieszczenia i pozostawić na zimę w stacji podłączonej do prądu, a akumulator zasilający kosiarkę trzeba wstawić do ładowarki. Dzięki temu urządzenia bateryjne zaczną pracę na wiosnę praktycznie z marszu.
  • W ramach „wiosennej inspekcji” w robocie koszącym Honda Miimo warto delikatnie przeczyścić tarczę tnącą i silniczki napędzające koła, a także sprawdzić lub ewentualnie wymienić ostrza tnące.
  • W przypadku kosiarki akumulatorowej należy sprawdzić stan techniczny noży i ich ostrość jak w przypadku kosiarek spalinowych.

Właściciele robotów koszących Honda Miimo mogą skorzystać z dodatkowej usługi Premium „Honda Miimo Care” świadczonej przez nasze Autoryzowane Centra Robotów Koszących Honda Miimo. Usługa, konfigurowana do indywidualnych potrzeb, może obejmować m. in. przedsezonową obsługę serwisową, zaprogramowanie i uruchomienie robota w nowym sezonie.

Przygotowanie kosiarek elektrycznych

Wiosenny sprawdzian kosiarek elektrycznych polega przede wszystkim na kontroli noży, które należy naostrzyć lub wymienić na nowe dokładnie tak samo jak w przypadku kosiarek spalinowych.

  • Zawsze przed sprawdzaniem stanu kosiarki upewnij się, że kosiarka jest odłączona od źródła zasilania.
  • Oczyszczenie kosiarki - usuń resztki trawy, jeśli nie zostało to zrobione po zakończeniu poprzedniego sezonu. Nie wolno używać do tego celu wody pod ciśnieniem, by uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektrycznych.
  • Przewody - sprawdź stan przewodów elektrycznych.
  • Sprawdź czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.
  • Pozostałe zalecane czynności, to podobnie jak w kosiarkach spalinowych, kontrola stanu noży i ich naostrzenie lub wymiana oraz wyważenie, dokręcenie śrub, ogólny stan kosiarki z uwzględnieniem warstwy lakieru.

Warto pamiętać, że wymiana materiałów eksploatacyjnych oraz części zamiennych jest naturalnym elementem procesu użytkowania urządzenia. Wszystkie, sygnowane logiem HONDA, są produkowane z fabryczną precyzją pod kątem danego typu silnika i są identyczne z częściami, w które maszyny zostały wyposażone na linii produkcyjnej. Systematyczne przeglądy techniczne urządzeń, prawidłowa ich eksploatacja i stosowanie oryginalnych produktów w przypadku konieczności wymiany decydują o trwałości maszyn, zapewniają im wydłużoną żywotność i sprawne funkcjonowanie przez lata.