Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Wraz z otwarciem nowego sezonu w ogrodach nadchodzi czas trawników, które będą zdobić posesję i ogród przez całe lato aż do późnej jesieni, stając się dodatkowym, naturalnym pokojem. Ich prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja sprawi, że trawa będzie się stale odradzać, gęstnieć, tworząc coraz dorodniejszy soczysto-zielony dywan. Warto także pamiętać, że przysłowiowy angielski trawnik to trawnik gęsty i silny, regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata.




Wiosną warto trawnikowi sprawić swoiste SPA, czyli dostarczyć mu tlenu, składników odżywczych i wody. Jeśli widzimy, że darń jest żółtawa i niejednorodna, może to być sygnał pojawienia się chorób grzybowych, nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod siew czy nieprawidłowej pielęgnacji.


10 wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika

  1. Analiza gleby - Bazą do rewitalizacji trawnika powinna być analiza gleby, ponieważ jej wyniki wskażą dalszy proces postępowania. Podłożem najbardziej sprzyjającym trawie, jest dobrze przepuszczalna warstwa  piaszczysto-gliniasta o grubości 20-30 cm z równie dobrze przepuszczalnym podglebiem, z odczynem kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0. Jeśli odczyn jest niższy – warto przeprowadzić wapnowanie oraz zwrócić uwagę na poziom składników pokarmowych.

  2. Grabienie - Dokładne, intensywne grabienie ma na celu usunięcie warstwy filcu i resztek roślinnych z trawnika, a także liści oraz kamyków. Grabienie, zwłaszcza systematyczne, wpływa na dotlenienie trawy i ułatwia przenikanie wody, której, po ubiegłorocznej suszy i bezśnieżnej zimie, trawa bardzo potrzebuje. Jeżeli nie ma potrzeby usuwania filcu, a tylko pozostałych po jesieni liści, trawnik można bardzo wygodnie i sprawnie oczyścić za pomocą dmuchawy SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

  3. Wałowanie – Zabieg polega na dogniataniu trawy do podłoża. Zimą, zamarzająca w warstwie korzeniowej woda powoduje powstawanie pustych przestrzeni, które często są przyczyną przesuszania korzeni darni. Ten zabieg powinno się wykonywać ciężkim wałem o małej średnicy. Ze względu na plastyczność gleby, najlepiej jest to zrobić na wilgotnym podłożu.



  4. Wertykulacja - W przypadku podejrzenia, że darń została zaatakowana przez jedną z chorób, np.  pleśń pośniegową lub brunatną plamistość, wskazane jest zastosowanie środków chemicznych na „chorej” powierzchni. Jeśli natomiast przyczyną złej kondycji trawnika jest nieprawidłowo przygotowane podłoże – trzeba wykonać wertykulację wraz z wczesaniem specjalnie przygotowanego podłoża. Zabieg polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika, a jego celem jest odmłodzenie trawy, ponieważ wertykulacja poprawia właściwości sorpcyjne słabych gleb. W przypadku bardzo zwięzłego podłoża wskazane jest dodanie piasku, dzięki czemu poprawimy jego strukturę i zwiększymy stopień przepuszczania wody. Zabieg ten jest wykonywany wertykulatorem, np. TV 510, którego część roboczą można łatwo wymienić na wał aeracyjny.

  5. Aeracja – Jest to napowietrzanie podłoża trawnika, które rozluźnia zbitą glebę, umożliwia lepszą penetrację wody i substancji odżywczych do strefy korzeniowej darni, ogranicza rozprzestrzenianie się mchu a także poprawia sprężystość źdźbeł darni i zwiększa jej odporność na silne działanie promieni słonecznych. Trawnik potrzebuje aeracji jeśli na jego powierzchni tworzą się kałuże, które nie wysychają co świadczy o tym, że należy rozluźnić podłoże trawnika. Często aerację łączy się wtedy z zabiegiem piaskowania. Oznaką takiej potrzeby jest również niejednolita barwa trawy. Warto wówczas wykonać aerację jeszcze przed nawożeniem i bardziej intensywnym podlewaniem. Zabieg wykonuje się wedle potrzeb w ciągu sezonu i za pomocą różnych narzędzi, jak widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie aeratora lub innej maszyny do ogrodu, w której możliwa jest wymiana części roboczej na wał lub nakładkę aeracyjną.

  6. Nawożenie - pierwsze nawożenie trawnika należy przeprowadzić w okresie rozpoczęcia wegetacji traw. Jeżeli wykonywany jest zabieg wertykulacji, nawożenie wykonywane jest w ramach tego zabiegu.  Lidia Tokarska – ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów i praktyk, od wielu lat prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon, wskazuje, że najczęściej stosowane są nawozy typu NPK zawierające makroskładniki jak azot, fosfor, potas i mikroskładniki. Wiosną rekomendowane jest stosowanie nawozów z większą zawartością azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. „Dokarmianie” trawy, w odpowiednich dawkach, powinno się odbywać raz w miesiącu aż do początku października.

  7. Dosiew traw -  w przerzedzonych i pustych miejscach na trawniku należy dosiać trawę. Luki w darni uzupełniamy na bieżąco, wedle potrzeb, aż do początku jesieni.



  8. Podlewanie – prawdopodobnie w tym roku będzie to kluczowy zabieg pielęgnacyjny ze względu na panującą już o tej porze roku suszę. Warto zadbać o intensywne podlewanie trawników, najlepiej co 2-3 dni, by woda dotarła na głębokość 10-15 cm czyli do warstwy korzeniowej trawy. W przypadku świeżo  założonych trawników, należy go nawadniać codziennie małą ilością wody przez ok. półtora miesiąca, ponieważ w mieszankach nasion traw znajdują się różne gatunki kiełkujące od 7 do 30 dni. Najbardziej skuteczną porą nawadniania jest wczesny poranek lub wieczór. Zachowując te podstawowe zasady podlewania, ograniczamy do minimum odparowywanie wody z gleby. Pomocną w nawadnianiu trawników i ogrodów może być pompa ogrodowa o odpowiednich parametrach i współpracująca z systemami zraszaczy, która pobierze wodę z dostępnych naturalnych zbiorników wody, np. Honda WX 10, WX 15 do nawadniania m. in. przydomowych ogrodów. W przypadku większych powierzchni – dużych ogrodów, sadów, farm warzyw – najlepiej sprawdzą się pompy dużej wydajności – np. Honda WB 30XT, Honda WB 20XT i pompy wysokiego ciśnienia, jak Honda WH 20X.

  9. Formowanie trawnika - Zadbany trawnik to również taki, który jest dokładnie przycięty na obrzeżach. Pomocnym w tej pracy, która wykonywana ręcznie jest raczej żmudna i czasochłonna, jest należąca do zestawu Honda Verstaool krawędziarka SSET E. Ułatwia także utrzymywanie granicy pomiędzy trawnikiem a rabatami kwiatowymi czy ogródkiem warzywnym i umożliwia nadawanie trawnikowi odpowiedniego kształtu. Krawędziarka SSET E jest narzędziem lekkim, doskonale wyważonym i bardzo łatwym w obsłudze. Pewne jej prowadzenie, po zaplanowanym torze, zapewnia twarda, metalowa listwa.



  10. Koszenie - Pierwsze wiosenne koszenie zależy od warunków pogodowych. Głównym kryterium koszenia jest wysokość trawy - nie powinniśmy dopuścić do konieczności ścięcia więcej niż 1/3 jej wysokości. Podczas całego sezonu powinniśmy kosić przynajmniej raz w tygodniu, by nie dopuścić do przerostu. Czym kosić? Wybór maszyny koszącej zależy od wielkości trawnika, stylu życia i indywidualnych preferencji. Zobacz kryteria wyboru kosiarki.


Osobom, które cenią ekologiczną pielęgnację zieleni, proponujemy inteligentne koszenie w wykonaniu robota koszącego Honda Miimo, którego rodzina powiększyła się o dwa nowe modele Honda Miimo 40 oraz Honda Miimo 40 Live. Nowe honda Miimo to udoskonalona wersja robota koszącego Honda przeznaczona do stałego koszenia przydomowych trawników o powierzchni do 400 m2. Wśród licznych zalet Miimo 40 warto podkreślić mini cenę „skrojoną na miarę” mini robota oraz  wyjątkowo łatwy montaż instalacji i obsługę umożliwiające całkowicie samodzielną konfigurację robota. Amatorów stylu życia SMART z pewnością ucieszy fakt, że Honda Miimo 40 Live komunikuje za pomocą sieci GSM, a za pośrednictwem aplikacji Alexa również z systemami tzw. inteligentnych domów!



Tym, którzy wolą standardową formę kosiarki rekomendujemy kosiarki akumulatorowe Honda HRG 416 XB (szer. koszenia 41 cm, bez napędu) oraz HRG 466 XB (szer. koszenia 46 cm, z napędem) wyposażoną w wbudowaną funkcję selektywnego mulczowania, zasilane jednym z 3 akumulatorów o mocy 4 Ah, 6 Ah (napięcie zasilające 24A)  i 9 Ah (napięcie zasilające 45A).



Osoby, które potrzebują wydajnych kosiarek do trawników o średniej i dużej powierzchni, mają do dyspozycji bardzo szeroki wybór kosiarek spalinowych wyposażonych w niezawodne, znane z jakości i przyjazne dla otoczenia silniki 4-suwowe Honda. Najnowsze modele są maszynami wielozadaniowymi, przeznaczonymi do koszenia i mulczowania trawy oraz zbierania i mielenia liści, np. HRX 476 C2 VKE, HRX 476 C2 VYE, HRX 537 C5 VKE i HRX 537 C5 HZE



Do trawników o dużej powierzchni, do 7 000 m2, przeznaczone są kosiarki traktorowe Honda, w tym modele nowej generacji HF 2622 i HF 2625.



Do koszenia małych trawników, a przede wszystkim w miejscach, w których koszenie kosiarką jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne, przeznaczone są lekkie, idealnie wyważone i wydajne kosy Honda z najnowszym modelem UMK 450E na czele, a także poręczna wykaszarka SSBC E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.