Pielęgnacja trawnika
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Wiosna jest jednym z dwóch rekomendowanych przez profesjonalistów terminów do zakładania trawnika. Zazwyczaj przedsięwzięcie to wykonywane jest w kwietniu i na początku maja, ale warto śledzić prognozy pogody, by wybrać odpowiedni moment. Lepiej jest to zrobić później, niż zbyt wcześnie, gdyż niskie temperatury zahamują proces kiełkowania nasion. W przypadku trawnika z rolki, temperatura otoczenia również jest ważna, ponieważ wpływa na tempo ukorzeniania się trawy.



Zakładanie trawnika – kluczowe etapy


Efektywne planowanie nowego trawnika obejmuje przede wszystkim wybór miejsca i sformatowanie kształtu, oczyszczenie tego terenu z kamieni, szyszek, liści, a następnie przygotowanie podłoża pod siew lub ułożenie rolek trawy. Potem pozostaje już tylko podlewanie, nawożenie i systematyczne koszenie.


Przygotowanie podłoża


Teren pod nowy trawnik należy oczyścić z kamieni, liści, chwastów i innych roślin. Jest to niezbędny etap prac, zwłaszcza gdy tworzymy trawnik w strefie świeżo wybudowanego domu. Warto dokładnie usunąć pozostałości po pracach budowlanych, ponieważ skutkiem niedbale sprzątniętego podłoża będzie żółknięcie i usychanie darni.

Przygotowanie podłoża - glebogryzarka

Warto również sprawdzić jakość i odczyn kwasowości gleby, ponieważ trawa nie lubi skrajnych warunków. Nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a zbyt duży stopień suszy – usychaniu roślin. Trawa zaś lubi dobrze przepuszczające wodę podglebie z piaszczysto-gliniastą warstwą wierzchnią o grubości 20-30 cm o optymalnej kwasowości 5,5-7,0 pH. Strukturę i odczyn pH podłoża można skorygować stosując na przykład glebogryzarkę do spulchniania gleby i mieszania, zależnie od potrzeb, z kompostem, piaskiem czy żwirem. Po pracy glebogryzarką należy powierzchnię dobrze wyrównać i ustabilizować (zabieg wałowania), by trawa rozwijała się na utwardzonym podłożu, co w konsekwencji zapewni równą linię koszenia.

Wszelkie inne prace, jak drenaż, podziemna instalacja nawadniająca i/lub elektryczna, powinny być wykonane na pierwszym etapie przygotowania podłoża.



Formowanie kształtu i brzegów trawnika


Kształt i wielkość trawnika łatwo można wyznaczyć tzw. domowym sposobem, na przykład za pomocą sznurka owiniętego na kołeczkach wbitych w odpowiednich punktach. W celu zahamowania ekspansji trawy na inne ogrodowe uprawy czy ścieżki, warto następnie zastosować obrzeża trawnikowe lub odciąć strefę trawnika krawędziarką. Zabieg krawędziarką można powtarzać w trakcie sezonu, ponieważ trawa rozrasta się i chętnie przekracza wyznaczone dla niej granice, a dzięki krawędziarce można zaoszczędzić sporo czasu na pielenie rabat i grządek warzywnych.

Formowanie trawnika

Nawożenie


Kilka dni przed planowanym siewem lub ułożeniem trawy „z rolki”, należy zastosować nawóz wieloskładnikowy zawierający azot, zwiększoną ilość fosforu i potasu. Warto skonsultować się ze specjalistą w kwestii właściwego doboru nawozu do rodzaju gleby oraz metody zakładania trawnika. W przypadku trawników zakładanych metodą siewu ważne jest stosowanie tzw. nawozów ,,startowych” z odpowiednio dobranymi dawkami poszczególnych składników pokarmowych w okresie wschodów nasion i w pierwszej fazie wzrostu traw. Zmieszanie gleby z nawozem łatwi glebogryzarka, po czym należy wyrównać powierzchnię grabiami i podlać ten teren.


Sianie trawy/ układanie trawy z rolki


Na przygotowanym podłożu wysiewamy nasiona trawy. Najłatwiejsze w utrzymaniu są mieszanki, gdyż różne gatunki traw uzupełniają się i są bardziej odporne na choroby grzybowe. Wysiew nasion najlepiej jest wykonać w bezwietrzny dzień w ciepłej i wilgotnej aurze. Bezpośrednio przed siewem należy wierzchnią warstwę gleby lekko wzruszyć grabiami nie powodując żadnych zagłębień ani nierówności. W ten sposób tworzy się lepsze warunki dla przykrycia nasion. Po przykryciu nasion warstwą piasku lub torfu o grubości do 1 cm, wałujemy powierzchnię.
W przypadku układania trawy z rolki, gotowe płaty z trawą należy układać obok siebie – ściśle i dobrze przyciskając je do gleby. Trzeba też zwracać uwagę na zachowanie tego samego kierunku wzrostu roślin - wszystkie powinny być albo „włosem”, albo „pod włos”. Po upływie kilkunastu dni korzenie trawy będą zrastać się z podłożem.

Podlewanie trawnika



Podlewanie – drobną kroplą


Podłoże, w którym trawa tworzy system korzeniowy, powinno być przez pierwsze dni stale wilgotne. Na początku podlewamy nowy trawnik małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Ważne, by zachować wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża zwłaszcza w przypadku wysiewu mieszanki traw, ponieważ różne gatunki trawy różnią się czasem kiełkowania (7 – 30 dni).
Do nawadniania nowego trawnika można wykorzystać poręczne pompy do wody czystej współpracujące z systemami zraszaczy, np. Honda WX10, WH 20X.


Koszenie


Kiedy jest czas na pierwsze koszenie? Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm. Wysokość koszenia powinno się ustawić na poziomie 5-6 cm. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm.

Gdy trawnik się wzmocni, należy zachować systematyczność koszenia aż do końca sezonu.

Czy naprawdę trzeba kosić trawnik? Koszenie, zwłaszcza systematyczne, zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy, wskutek czego darń odmładza i powoduje, że trawa zużywa całą swoją energię w zagęszczanie się i rozwijanie systemu korzeniowego. Koszenie jest też zbawienne dla osób uczulonych na pylenie traw, bo kosząc, nie dopuszczamy do kwitnienia roślin. Warto także pamiętać, ze wysoka trawa jest jednym z ulubionych siedlisk kleszczy…. Dodatkowo, koszenie, zapewniając trawie prawidłową wentylację oraz cyrkulację wody, zapobiega wykwitom chorób grzybowych.

Koszenie trawnika - Honda Miimo


Jak często kosić? Częstotliwość koszenia zależy od panujących warunków i cyklu wegetacyjnego. Na początku wiosny i pod koniec sezonu zalecane jest jedno koszenie na tydzień, a w okresie intensywnego wzrostu trawę należy kosić 2 razy w tygodniu lub co 3-5 dni.

W celu pobudzenia trawy do prawidłowego zagęszczania się warto pamiętać o zmianie kierunku prowadzenia kosiarki przy kolejnym koszeniu - naprzemienność wzoru koszenia zapobiega pochylaniu się lub wzrostowi trawi w jedną stronę.

Koszenie trawnika - Honda HRX



Czym kosić?


W ofercie Honda znajduje się różnorodny wybór urządzeń spełniających standardy japońskiej jakości, która oznacza przyjemność posiadania trawnika pielęgnowanego bez wysiłku, precyzję i wysoką wydajność, niezawodność każdego urządzenia przez wiele lat. Każdy może wybrać najlepsze i najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie: kosiarkę spalinową z linii HRX i z linii IZY HRG/HRN/HRS, kosiarkę akumulatorową, robota koszącego Honda Miimo, kosiarkę traktorową Honda HF.

Do profesjonalnego koszenia rekomendowane są kosiarki spalinowe Honda PROFI: HRH 536 QXE, HRH 536 HX, UM 616E.

Koszenie trawnika - Honda Profi

Wybór sposobu koszenia i urządzenia jest w pewnym sensie sztuką, której praktyczne aspekty wyjaśniamy w poradniku o sztuce wyboru kosiarki i robota koszącego - „Koszenie różnych rodzajów traw i trawników każdego formatu.