Nawadnianie i osuszanie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem gwałtownych, bardzo gwałtownych nawałnic – burz, deszczu z gradobiciem. Z nieba polały się strumienie wody. Ale to nie wystarcza - w ogródku panuje susza. Ziemia twarda jak beton, a „pierwsza woda” spływa i ucieka na boki. Gleba traci właściwości absorpcyjne, dlatego woda nie przenika w głąb warstwy korzeniowej.


Raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytut Badawczego w Puławach1, potwierdza trudną sytuację – stan suszy rolniczej w Polsce. Na większości terenów wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego są ujemne… Ostatnia obfita dawka deszczu nie zaspokoi potrzeb roślin ani upraw.

Trawniki potrzebują nawadniania!

Po ubiegłorocznym upalnym i suchym lecie, zimie bez śniegu, i kolejnej fali gorących dni, gleba, trawniki i wszystkie rośliny potrzebują wspomagania – dodatkowego nawadniania. Niedobór wody bardzo negatywnie wpływa na jakość trawy. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł. Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 l/m2. W okresie upałów powinniśmy podlewać trawę obficie i bardzo dokładnie, by woda przesiąkała na głębokość 10 – 15 cm czyli do warstwy, w której trawa jest zakorzeniona. Z kalkulacji wynika, że do jednorazowego podlania trawnika o powierzchni 100 m2 potrzeba 800 – 1 200 litrów wody.

Czy pora dnia ma znaczenie? Tak.

Najlepiej jest podlewać rośliny wczesnym porankiem. Ważna jest też temperatura wody – nie powinna być za zimna. Wskazane jest, by różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka. Dlatego poranek stwarza najlepsze warunki do polewania. Dodatkowo, o tej porze dnia parowanie wody jest małe. Nigdy nie podlewamy roślin w palącym słońcu! Właśnie z powodu różnic temperatur i dużego parowania, a krople wody pozostałe na roślinach działają jak soczewki skupiające promienie słońca i mogą powodować przypalenie roślinek.

Pompa w ogrodzie

W obecnej sytuacji konieczne jest systematyczne, obfite podlewanie. Najlepiej za pomocą odpowiednich systemów irygacyjnych i zraszających. Systemy te mogą być zasilane wodą z motopompy.

Intensywne nawadnianie dużych powierzchni

W przypadku konieczności obfitego podlewania dużych trawników, ogrodów, sadów, szkółek itd. sprawdza się Honda WH 20X – pompa do wody czystej. Kompaktowa, łatwa w przenoszeniu i ustawieniu w każdym zakątku. Jej parametry - maksymalna wysokość podania wody 50 m, maksymalna wysokość ssania 8 m, wydajność maks. 500 l/min. czyli 30 000 l/h – zapewniają połączenie z rozbudowanymi systemami nawadniającymi i rozległymi sieciami zraszaczy. Podaje wodę na duże odległości, nawet kilkuset metrów. Jest wyposażona w kosz ssawny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, chroniąc tym samym urządzenie przed ew. uszkodzeniem. Może pracować ok. 2 godzin na jednym zbiorniku paliwa, a zaawansowany technicznie i niezawodny silnik Honda oszczędnie zużywa każdą kroplę paliwa…

Systematyczne podlewanie małych powierzchni

Do nawadniania małych powierzchni - trawników, ogrodów przydomowych i warzywnych - stosowana jest motopompa spalinowa Honda WX10 do wody czystej. Lekka i łatwa w obsłudze. Idealnie łączy niewielkie rozmiary z dużą wydajnością. Doskonale sprawdza się w połączeniu z systemami zraszania, nawet kilkoma jednocześnie. W ciągu godziny może przepompować do 7 800 l/h. Wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 35 m. Wyposażona w 4-suwowy, przyjazny dla otoczenia silnik spalinowy o mocy 1 KM, pracuje cicho i nie przeszkadza w ogrodzie.

Do trawników o większej powierzchni można zastosować silniejszy model motopompy – Honda WX15, która podaje wodę na wysokość do 40m a jej wydajność wynosi 14 400l/h. Waga 10 kg umożliwia sprawne przenoszenie urządzenia.

Nawadnianie pól i sadów

Pola uprawne, sady wymagają innych pomp – o większych parametrach technicznych i bardzo solidnej konstrukcji, np. wysokociśnieniowych QP-205SLT czy QP-402SX wyposażonych w niezawodne silniki Honda.

QP-205SLT - bardzo wydajna (do 480 l/min.) pompa wysokiego ciśnienia, służy do pompowania dużych ilości wody czystej - z rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Wyposażona w silnik Honda GX 240 o mocy 7,1 KM (3 600 obr./min.) generuje ciśnienie umożliwiające podanie wody na maks. wysokość 95 m. Maks. wysokość ssania to 8 m. Zapewnia sprawne przesyłanie wody na duże odległości i jest podłączana do rozbudowanych systemów nawadniających i deszczowni. Clou pompy stanowi silnik – niezawodny przez lata eksploatacji i paliwo-oszczędny. Jest też wyposażona w wygodny kosz ssawny i alarm olejowy sygnalizujący poziom oleju.

Nowością rynkową dla rolników, na którą warto zwrócić uwagę, jest pompa z silnikiem Honda QP-402SX. Jej przeznaczeniem jest nawadnianie dużych powierzchni: silnik Honda GX390 o mocy 11,1 KM, wydajność - 750 litrów wody na minutę (45 000 l/h), maks. wysokość podawania wody - 70 m, maks. wysokość ssania - 8 m, pojemność zbiornika na paliwo – 5,3l. Posiada oczywiście kosz ssawny i system alarmu olejowego. To podstawowe jej parametry, które mówią same za siebie – sprawdzi się w zasilaniu nawet bardzo rozbudowanych systemów nawadniających, deszczowni, konsoli.

1 Na podstawie „Komunikatu odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce, Rok: 2016; okres: 01 (1.IV - 31.V), Dr hab. Andrzeja Doroszewskiego, prof. nadzw., Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, www.iung.pl