Honda Versatool jest rozwiązaniem uniwersalnym, wielofunkcyjnym, nowocześnie wygodnym i przyjaznym dla otoczenia w rozumieniu ekologii i sąsiedztwa społecznego. Jakość i niezawodność potwierdzone aż 5-letnim okresem gwarancji zapewniają bezproblemowe użytkowanie narzędzia przez wszystkie pory roku i wiele, wiele lat.
Honda Versatool – konstrukcja
Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej Honda łączonej wymiennie z wykaszarką, nożycami do żywopłotu (długimi i krótkimi), glebogryzarką, krawędziarką, podkrzesywarką (pilarką na wysięgniku) i 2 przedłużkami (dł. 50 i 100 cm).
Narzędzie jest skonstruowane z myślą o sprawności wykonywanej pracy, wygodzie operatora, wydajności, niezawodności i o wieloletniej eksploatacji. Idealne wyważenie i ergonomiczne uchwyty zapewniają pełny komfort użytkowania. Ze względu na praktyczne rozmiary oraz system smarowania olejowego silnika, wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool jest bardzo wygodne w transporcie i w przechowywaniu.
Praktyczną zaletą tego rozwiązania jest możliwość konfigurowania narzędzia adekwatnie do aktualnych potrzeb i ewentualne jego poszerzanie o nowe funkcje w miarę upływu czasu i zmieniających się potrzeb.
Jednostka napędowa - to serce Honda Versatool z 4-suwowym silnikiem Honda łączone z wymiennymi elementami roboczymi. Dostępne są 2 opcje: UMC425 E z najmniejszym silnikiem 4-suwowym Honda o mocy maks. 1KM lub UMC435 E z silnikiem o mocy 1,3 KM. Są to jednocylindrowe górnozaworowe, chłodzone powietrzem silniki pracujące na czystej bezołowiowej benzynie i wyróżniające się ponadnormatywnie obniżonym poziomem emisji spalin, cichą pracą oraz niskim zużyciem paliwa. Poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez klasyczne urządzenia z silnikiem 2-suwowym. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia użytkownika sprzętu, ponieważ podczas pracy, silnik jest blisko ciała i często dość blisko twarzy - operator nie wdycha zanieczyszczonego powietrza.
Dodatkowo silnik ten wyróżnia się najniższym w swojej klasie poziomem wibracji - znacznie niższym niż w przypadku tradycyjnego silnika 2-suwowego. Niski poziom wibracji jest bardziej przyjazny dla mięśni i stawów operatora, a także powoduje, że dźwięk generowany przez silnik jest mniej uciążliwy czy drażniący dla ucha.
W konstrukcji silników zastosowano także system smarowania olejowego, dzięki któremu w skrzyni korbowej powstaje mgiełka olejowa smarująca zespół tłok-cylinder co umożliwia pracę silnika oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Ergonomiczne uchwyty zapewniają bezpieczne i pewne posługiwanie się urządzeniem.
Jednostka napędowa jest łączona z wymiennymi elementami roboczymi, jak:
- wykaszarka SSBC E czyli głowica żyłkowa z systemem Tap&Go, którą można opcjonalnie zastąpić metalową tarczą tnącą o 3 zębach służącą do wykoszenia chwastów o grubszych łodygach oraz usuwania młodych odrostów krzewów i drzew.
- krawędziarka SSET E ułatwiająca formowanie trawników. Lekka, doskonale wyważona i poręczna krawędziarka jest wyposażona w metalową listwę zapewniającą prowadzenie narzędzia pewną ręką i zgodnie z zaplanowanym torem.
- glebogryzarka SSCL E o szerokości roboczej 20 cm, która służy do spulchniania gleby w wąskich przestrzeniach. Jej niewielki rozmiar umożliwia wykonywanie pracy z bardzo dużą dokładnością, bez zagrożenia dla uszkodzenia rosnących obok roślin, a dzięki mocy silnika jednostki napędowej - spulchnia nawet bardzo ubitą ziemię.
- nożyce do żywopłotu krótkie SSHE SE – dwustronne ostrze o długości 55 cm do przycinania gałązek o maksymalnej średnicy do 1,5 cm. Natomiast regulacja kąta pracy (54°) umożliwia dogodne ustawienie narzędzia zależnie od warunków pracy. Zasięg nożyc można zwiększyć za pomocą jednej z przedłużek – krótkiej SSES SE lub długiej SSEE LE.
- nożyce do żywopłotu długie SSHE LE czyli dwustronne ostrze o długości roboczej 55 cm z dodatkową przedłużką 60 cm i z regulacją kąta pracy 90° zapewnia wygodne formowanie wyższych stref krzewów i żywopłotów. Ich zasięg można zwiększyć za pomocą jednej z przedłużek – krótkiej SSES SE lub długiej SSEE LE.
- podkrzesywarka SSPP E o długości ostrza 28 cm to w rzeczywistości pilarka na wysięgniku. Służy do ścinania gałęzi o średnicy do 15 cm. Może być łączona bezpośrednio z jednostką napędową lub z jedną z przedłużek (50 lub 100 cm) zwiększających zasięg ostrza.
- dmuchawa SSBL E o kształcie talerza. Generowany silny strumień powietrza jest ukierunkowany równolegle do ziemi i zapewnia szybkie oraz dokładne sprzątanie nawierzchni. Praktycznym rozwiązaniem tej dmuchawy jest umieszczenie wlotu powietrza od góry, dzięki czemu narzędzie nie zapycha się usuwanymi resztkami roślin.
Honda Versatool – zalety wielofunkcyjności
Idea wielofunkcyjności znana jest od dawna i ma coraz szersze rzesze zwolenników. Stosowana w bardzo wielu dziedzinach, jest sprawdzonym rozwiązaniem przynoszącym wiele korzyści. Dzięki rozwojowi nowoczesnej techniki stała się także możliwa w branży maszyn i urządzeń do pielęgnacji zieleni, zapewniając użytkownikom minimalizowanie parku maszynowego, mniejsze koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Właśnie takim rozwiązaniem jest Honda Versatool – narzędzie zapewniające wykonywanie najważniejszych prac w ogrodzie najmniejszym nakładem sił i kosztów.
Honda Versatool zapewnia sprawne i łatwe:
- Koszenie trawników o niewielkiej powierzchni i miejsc niedostępnych dla standardowej kosiarki, np. na terenach o większym nachyleniu, wokół drzew i krzewów, przy rabatach, grządkach warzywnych, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach a także w rowach, na nadbrzeżach rzek.
- Formowanie trawnika, czyli kształtowanie trawnika przed jego założeniem, przywracanie kształtu jego powierzchni w trakcie sezonu, odgradzanie trawnika od innych upraw, utrzymanie porządku na ścieżkach, zwłaszcza tych pokrytych kostką czy płytą brukową.
- Przycinanie i formowanie żywopłotów, krzewów i topiarów w płaszczyźnie pionowej i poziomej, bez konieczności niezdrowego dla kręgosłupa schylania się i bez konieczności użycia drabiny w przypadku przycinania gałązek w wyższych strefach krzewów.
- Przycinanie gałęzi i prześwietlanie koron drzew w celu pielęgnacyjnym, formującym, korygującym, odmładzającym, czy technicznym.
- Przygotowanie podłoża pod uprawy, czyli spulchnianie, napowietrzanie gleby w ogródku warzywnym, w strefie roślin ozdobnych, jak i w celu renowacji fragmentów trawnika.
- Sprzątanie liści z trawnika, ścieżek, a nawet krzewów. Zdmuchiwanie piasku i żwiru z alejek ogrodowych i łatwe utrzymanie porządku wokół domu.
- Odśnieżanie w przypadku cienkiej warstwy świeżego opadu śniegu. Umożliwia to dmuchawa SSBL E, której moc i silny strumień powietrza umożliwia stosowanie narzędzia w konkretnych warunkach zimowych.
Zatem Honda Versatool spełnia aż 7 funkcji w ogrodzie, w przestrzeni otaczającej dom oraz w pielęgnacji zielonych przestrzeni miejskich. Jedno narzędzie może zastąpić kosę, wyręczyć kosiarkę w miejscach trudnodostępnych, zastąpić jednofunkcyjne nożyce do żywopłotów, pilarkę, glebogryzarkę. Zapewnia lepszą organizację pracy na terenach zielonych, sprawniejszy sposób wykonywania pracy, niższe koszty eksploatacji i po prostu wygodę obsługi.
Honda Versatool – prawidłowa eksploatacja i konserwacja
Dbałość o używane maszyny i urządzenia jest wyrazem szacunku dla ich jakości i przekłada się na wydłużenie ich żywotności. Honda Versatool, jak każde urządzenie do pielęgnacji ogrodu, wymaga stosowania przynajmniej podstawowych zasad prawidłowej eksploatacji, np. sprawdzania stanu technicznego materiałów eksploatacyjnych i okresowych przeglądów w terminach wskazanych w instrukcji obsługi. Narzędzie można przechowywać w dowolnej pozycji.
- W sezonie warto regularnie sprawdzać w jednostce napędowej stan filtra powietrza – przed każdym użyciem w przypadku intensywnej eksploatacji i stan świecy zapłonowej.
- Przed „zimowaniem” narzędzia – należy wypalić do końca paliwo z silnika i gaźnika, dokładnie oczyścić narzędzie, wymienić filtr powietrza, oczyścić świecę zapłonową.
- W wykaszarce należy sprawdzać głowicę żyłkową lub tarczę tnącą oraz nożyk regulujący długość żyłki (za długa żyłka może uszkodzić obudowę i powoduje, że silnik nie osiąga odpowiednio wysokich obrotów). Kończącą się żyłkę oraz zużytą/uszkodzoną tarczę tnącą trzeba wymienić.
- Nożyce do żywopłotów – należy czyścić szmatką całe urządzenie, a zwłaszcza ostrze. Po sezonie warto nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej środkami rekomendowanymi przez producenta. Stępione/uszkodzone ostrze należy wymienić w Autoryzowanym punkcie Serwisowym.
- Podkrzesywarka – w tym przypadku należy regularnie sprawdzać stan łańcucha tnącego, ponieważ tępy łańcuch obniża wydajność. Konserwację podkrzesywarki należy zlecić fachowcom w Autoryzowanym Punkcie Serwisowym.
- Glebogryzarka – kontroli technicznej i konserwacji wymaga część robocza, czyli noże. Uszkodzone i zużyte ostrza należy wymienić Autoryzowanym Punkcie Serwisowym na oryginalną część roboczą, która spełnia parametry producenta.
- Krawędziarka – prawidłowa eksploatacja polega przede wszystkim na systematycznym czyszczeniu ostrzy, sprawdzaniu stopnia dokręcenia śrubek i nakrętek, usuwaniu przedmiotów obcych, które nawinęły się na przekładnię. Co 20 godzin pracy lub co 3 miesiące należy dozować smar przez dozowniczkę. Uszkodzone i zużyte ostrza należy wymienić Autoryzowanym Punkcie Serwisowym.
- Dmuchawa – w tym przypadku należy sprawdzać stopień dokręcenia śrubek, a co 20 godzin pracy – należy dozować smar. Konstrukcja dmuchawy zapobiega zapychaniu się części roboczej, ale w przypadku takiego zdarzenia należy zwrócić się do Autoryzowanego fachowca, który oczyści dmuchawę.
Wszelkie przeglądy techniczne, konserwację narzędzia i elementów roboczych warto wykonywać w Autoryzowanym Punkcie Serwisowym, a w przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych warto stosować nowe, oryginalne części dzięki czemu możliwe jest przedłużenie okresu gwarancji aż do 5 lat.
Więcej informacji o częściach zamiennych znajduje się w poradniku „Serwis”