Glebogryzarka. To jedna z najważniejszych maszyn ogrodniczych, ponieważ to właśnie z jej pomocą można dobrze przygotować glebę pod nowe uprawy. Nowoczesna technika ogrodnicza została stworzona i jest rozwijana w jednym celu: ułatwiać pracę i zwiększać jej efektywność z jednoczesnym minimalizowaniem wysiłku fizycznego. Dodatkowo, te najbardziej zaawansowane technicznie glebogryzarki, spełniają wiele innych funkcji co znacznie poszerza ich zakres zastosowania. Dobrym przykładem do analizy parametrów technicznych i zastosowania jest glebogryzarka spalinowa Honda FJ500 DER.
Jakie parametry i cechy glebogryzarki liczą się w praktyce?
Silnik – siła napędowa glebogryzarki. Jego moc i jakość decyduje o wydajności, niezawodności i długiej żywotności maszyny. Wartość mocy silnika jest dostosowana do wielkości terenu, na którym maszyna będzie pracować. Im wyższa moc, tym większa wydajność a także pewność, że glebogryzarka może pracować w każdych warunkach, na każdym rodzaju podłoża.
Szerokość robocza – szerokość części tnącej jest skorelowana z innymi parametrami glebogryzarki i musi być dostosowana do wielkości terenu pracy. Najbardziej uniwersalną szerokością roboczą glebogryzarki jest 45 cm, która sprawdza się w pracy na obszarze średniej wielkości. Takie glebogryzarki najczęściej są używane do spulchniania gleby w ogrodach, przydomowych sadach. Glebogryzarki o szerokości 60 cm i powyżej są maszynami przeznaczonymi głównie dla profesjonalistów, którzy potrzebują mocniejszych maszyn do pracy o zwiększonej intensywności.
Część robocza – czyli system tnący, to kluczowy parametr techniczny glebogryzarki. Zawsze warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję, liczbę ostrzy, szybkość pracy oraz inne rozwiązania, które wpływają na wydajność, stopień i dokładność rozdrobnienia gleby. System roboczy ma wpływ na szybkość pracy, ale przede wszystkim na jakość ulepszania struktury podłoża pod uprawy. Umożliwia nie tylko spulchnianie, napowietrzanie i rozdrabnianie gleby, ale również mieszanie ziemi z nawozami co dodatkowo ułatwia i usprawnia cały proces przygotowanie ziemi pod nowe uprawy.
Honda FJ500 DER – glebogryzarka do każdego rodzaju ziemi
Glebogryzarka Honda FJ500 DER jest jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie glebogryzarek Honda. Jest to maszyna profesjonalna przeznaczona do spulchniania gleby i przygotowania jej pod siew, do wysadzania rozsad, do mieszania podłoża z nawozami lub kompostem. Doskonale sprawdza się w trudnych warunkach terenowych i na dawno nieuprawianej glebie. Dzięki niewielkim rozmiarom i wydajności oraz innym praktycznym rozwiązaniom jest wykorzystywana do korygowania struktury gleby w szkółkach leśnych, w większych ogrodach warzywnych, w parkach miejskich, na terenach zielonych w ośrodkach rekreacyjnych, sportowych i wypoczynkowych. Jest wyposażona w nowoczesne rozwiązania zapewniające większą efektywność, łatwość obsługi i wysoką kulturę pracy oraz wielofunkcyjność.
Część robocza – większa wydajność i łatwa obsługa
Warto zwrócić uwagę na system tnący glebogryzarki Honda FJ500 DER, ponieważ jest ona wyposażona w rzadko spotykaną w tego typu maszynach regulację szerokości roboczej w odległościach 35, 63 i 80 cm. Jest to nowatorskie i bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia dostosowanie parametrów maszyny do warunków terenowych i glebowych.
System roboczy składa się w sumie z 6 ostrzy o średnicy 30 cm i 2 dysków, czyli po 3 noże z dyskiem z jednej strony. Noże natomiast posiadają udoskonalony kształt, dzięki czemu łatwo zagłębiają się w glebę. Rozdzielone są wrzecionami, których zadaniem jest uniemożliwienie korzeniom i chwastom blokowania noży oraz bardzo łatwe czyszczenie części roboczej. Natomiast sześciokątne osie minimalizują zużycie wału, zapewniają stabilne prowadzenie glebogryzarki i zapewniają podłączanie dodatkowych akcesoriów.
Silnik Honda
Glebogryzarka FJ500 DER jest produktem japońskiej techniki, w której silnik odgrywa kluczową rolę. To serce maszyny zapewniające niezawodne działanie, wysoką wydajność i wydłużoną żywotność. Silniki Honda są uznawane za jedne z najlepszych na świecie, dlatego są chętnie montowane do wielu urządzeń innych producentów. W tym przypadku, sercem glebogryzarki jest nowoczesny silnik Honda GX 160 o mocy 4,8 KM na benzynę (etylina 95Pb) z udoskonalonym zapłonem elektronicznym, gwarantującym natychmiastowe uruchomienie maszyny. Dodatkowo, silnik ten jest przyjazny dla otoczenia (obniżona emisja spalin, cichsza praca) i paliwo-oszczędny, co powoduje obniżenie kosztów eksploatacji.
Kultura pracy
Wygoda, ergonomia, łatwość obsługi, to elementy kultury pracy, które sprawiają, że ciężka praca w ziemi, zwłaszcza na większym terenie lub wykonywana z dużą intensywnością, może być łatwa, a nawet przyjemna.
- Kierownica – element służący do manewrowania maszyną w polu ma ergonomiczny kształt i możliwość regulacji w pionie i poziomie. 5-stopniowa regulacja w pionie zapewnia wygodne ustawienie kierownicy do wzrostu operatora i głębokości noży w glebie. Natomiast regulacja kąta umożliwia operatorowi wygodne nadzorowanie efektów pracy idąc i prowadząc glebogryzarkę z boku.
- 2 biegi w przód i 1 w tył pozwalają na dostosowanie prędkości maszyny do rodzaju gleby i usprawniają kierowanie maszyną w wąskich przestrzeniach,
- Przednie koło transportowe, składane w trakcie pracy, ułatwia przemieszczanie glebogryzarki.
- Kranik spustowy w gaźniku – to drobny element konstrukcyjny, który ma niebagatelny wpływ na prawidłowe przechowywanie maszyny. Służy do łatwego usuwania paliwa z gaźnika przed dłuższym postojem maszyny. Jest to czynność ważna lecz często lekceważona, a paliwo pozostawione w gaźniku np. na miesiąc traci swoje właściwości. Powstaje w nim osad, który po próbie uruchomienia silnika, może spowodować zatkanie dysz, a w konsekwencji – zwiększa koszty serwisowania. Natomiast wysokie umiejscowienie wlotu powietrza powoduje, że powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste co zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji.
Wielofunkcyjność – glebogryzarka eksploatowana przez okrągły rok
Wielozadaniowość maszyn jest coraz bardziej docenianą zaletą konstrukcji z bardzo prostego powodu – jedna maszyna do szerokiego wachlarza prac, jedna maszyna od przechowywania, serwisowania i utrzymywania. Glebogryzarka Honda FJ500 DER jest tak skonstruowana, by mogła współpracować z dodatkowym osprzętem i wykonywać dodatkowe prace: może być łączona z wertykulatorem, obsypnikiem, pługiem do orki zagonowej.
Niskie koszty eksploatacji
Koszty eksploatacji to częste pytanie profesjonalistów, którzy mają świadomość korzyści wynikających z inwestycji w maszyny najlepszej jakości. Jakość maszyny odzwierciedla się w obniżeniu kosztów serwisowania, bowiem niezawodna maszyna, prawidłowo eksploatowana i konserwowana, będzie służyć przez lata. Inwestycja w glebogryzarkę honda FJ500 DER będzie się też szybciej zwracać wskutek obniżonego zużycia paliwa, zaś jej wydajność umożliwi lepszą organizację pracy co oznacza obniżenie kosztów pracy.