Urządzenia bateryjne do pielęgnacji ogrodu czyli krótko mówiąc – elektryczne bez przewodu – są dość „młodą” propozycją na rynku, ale cieszą się już dużą popularnością. Coraz więcej pasjonatów ogrodnictwa docenia tę formę bezspalinowej „cichej energii” zamkniętej w kompaktowej obudowie – robota koszącego Honda Miimo i zestaw urządzeń akumulatorowych Honda, za cichą pracę, łatwą obsługę i bezawaryjność.
Co jednak należy z nimi zrobić, gdy sezon się skończył? Jak je przechowywać i konserwować, by nadal się sprawdzały bez zarzutu w kolejnym roku? Odpowiedź jest prosta – prawie nic nie trzeba robić. Nawet umowa gwarancyjna nie zobowiązuje właściciela do wykonywania przeglądów technicznych. Istotą prawidłowego ich przechowania przez zimowe miesiące jest podtrzymywanie „przy życiu” akumulatora czyli niedopuszczenie do rozładowania baterii, by utrzymać jej pojemność.
Robot koszący Honda Miimo posiadający umiejętność inteligentnego koszenia, praktycznie bezgłośny i bardzo przyjazny dla otoczenia, jest wyposażony w mini komputer czyli mózg oraz moc sprawczą - trwały akumulator litowo-jonowy. Akumulator dostarcza energię do 3 silniczków: dwa z nich, mocy 25W, napędzają koła, zaś trzeci, o mocy 56W – ostrza.
By akumulator zachował swoją wydajność w kolejnych cyklach ładowań i niezawodność przez kilka sezonów, musi koniecznie być stale naładowany. W tym celu należy przenieść bazę dokującą do zamkniętego pomieszczenia, umieścić w niej Honda Miimo, bazę podłączyć do zasilania. To wszystko – akumulator będzie się ładować sam, automatycznie, aż do wiosny. Przedtem można jeszcze oczyścić silniczki oraz ostrza po ostatnim koszeniu - za pomocą szczoteczki lub sprężonego powietrza.
Ta sama zasada – utrzymywania akumulatora w stanie naładowania – dotyczy także zestawu urządzeń akumulatorowych Honda, który obejmuje akumulator, ładowarkę oraz wymiennie stosowane: wykaszarkę, dmuchawę i nożyce do żywopłotu. W tym przypadku akumulator litowo-jonowy jest wielofunkcyjną jednostką napędową, która napędza bezszczotkowe silniczki trzech narzędzi. Jest tak skonstruowany, by miał zapewnione stałe chłodzenie – dlatego akumulator nie grzeje się i zachowuje swoją żywotność po wielu cyklach ładowań. Na okres dłuższego przestoju w użytkowaniu, akumulator należy systematycznie ładować w ładowarce, a poziom naładowania pokazuje wskaźnik LED ładowarki.
Bezszczotkowe silniczki wykaszarki, dmuchawy i nożyc są bezserwisowe. W wykaszarce – głowicy żyłkowej, należy jedynie wymieniać żyłkę. Na tym polega cała tajemnica serwisowania urządzeń bateryjnych.