Źródeł prądu na własne potrzeby mamy coraz więcej – jest w czym wybierać. Dziś zależy to naszych potrzeb i środków finansowych. Ale….. czy wszystkie są naprawdę niezawodne? Niestety nie. Każdy system może ulec awarii. Najgroźniejsze są letnie nawałnice i trudne zimowe warunki, które zrywają trakcje energetyczne a całe osiedla zapadają w ciemnościach. Prawdę mówiąc bez światła żarówki można żyć, ale niedziałająca lodówka podczas upału czy niedziałający piec zimową porą poważnie utrudniają nam życie. W takich sytuacjach zbawienny jest agregat prądotwórczy.
Agregat prądotwórczy, zależnie od modelu, przeznaczenia oraz potrzeb, może być:
- niezależnym źródłem prądu podczas wakacyjnych wypadów, jak np. walizkowe, przenośne agregaty jednofazowe z inwerterową stabilizacją napięcia EU10i , EU20i i EU30i zasilające praktycznie wszystkie dziś podstawowe odbiorniki włącznie z laptopami. Dodatkowe praktyczne udogodnienia to: wyjście prądu stałego DC, wyciszone obudowy (!), niskie zużycie paliwa oraz możliwość synchronizacji czyli łączenia dwóch takich samych modeli co podwaja moc wyjściową,
- zapasowym źródłem energii jak EM30 z cyklokonwerterową stabilizacją napięcia. Jest to bardzo kompaktowy agregat, ale z powiększonym zbiornikiem paliwa, a to oznacza wydłużenie czasu pracy ciągłej,
- rezerwowym zasilaniem z możliwością automatycznego podłączenia do sieci energetycznej, jak np. EU70i S z inwerterową stabilizacją napięcia. Innym przykładem jest Honda EM5500 CXS, który również może współpracować z automatyką podłączoną do sieci. Różni się od EU70i S przede wszystkim inną technologią stabilizacji napięcia - wyposażony jest w i-AVR.
Kilka słów o odbiornikach
Przed zainteresowaniem się agregatem, warto przypomnieć sobie czym są odbiorniki i jakie planujemy zasilać agregatem, ponieważ moc agregatu musi pokrywać całkowite zapotrzebowanie na moc wszystkich zasilanych odbiorników.
Z punktu widzenia zasilania wyodrębniamy odbiorniki jednofazowe (1~ 230V) jak np.: sprzęt RTV/AGD, elektronarzędzia czy oświetlenie oraz odbiorniki trójfazowe (3~ 400V) jak np.: hydrofory, pompy ciepła, sprzęt budowlany. Natomiast, biorąc pod uwagę budowę urządzeń, wyróżniamy trzy rodzaje odbiorników:
- opornościowe - odbiorniki rezystancyjne, o stabilnym poborze mocy jak oświetlenie, grzejniki elektryczne, czajniki elektryczne, itp.
- indukcyjne - czyli urządzenia z silnikami elektrycznymi np. elektronarzędzia, lodówka, zamrażarka czy klimatyzatory, których działanie w znacznej mierze zależy od jakości parametrów źródła zasilania.
- elektroniczne – odbiorniki nieliniowe, bardzo czułe na jakość parametrów źródła zasilania, np.: telewizory, komputery, sprzęt Hi-Fi, RTV/AGD. Ze względu na ich bezpieczne i długie funkcjonowanie, powinny być zasilane agregatami gwarantującymi stabilne parametry częstotliwości i napięcia.
Niezależność na wakacjach z mobilnym źródłem prądu
Dla tych, którzy potrzebują małego, lekkiego i bezpiecznego urządzenia do zasilania elektronarzędzi i odbiorników domowych RTVAGD, na działce, w podróży, najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednofazowy agregat Honda EU10i o mocy maksymalnej 1 kW.
Wyposażony w prądnicę inwerterową, jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń prądotwórczych i gwarantuje najwyższą jakość generowanego prądu, bezpieczną dla najbardziej czułych odbiorników elektronicznych. Ma gabaryty walizki i jest lekki – tylko 13 kg. Swą kompaktowość zawdzięcza pewnej innowacji – zminiaturyzowanej prądnicy. Jest uniwersalnym urządzeniem, chętnie użytkowany na działkach i na biwakach. Jest idealnie dostosowany do życia w camperze. Dodatkowo, jego innowacyjna konstrukcja umożliwia połączenie 2 agregatów EU10i, które razem generują podwójną moc wyjściową (autosynchronizacja). Posiada także tryb pracy ekonomicznej (ECO) czyli inteligentne zmniejszenie zużycia paliwa zależnie od obciążenia, co wydłuża czas pracy agregatu do ok. 8h. EU10i jest wyjątkowo cichy – ma specjalną dźwiękochłonną obudowę i nowoczesne tłumiki.
Podobną opcją z inwerterową stabilizacją napięcia jest EU20i - oraz EU30i
EU20i to jednofazowy generator o mocy 2,0 kW, który może pracować bez przerw do 3 1/2h, a przy zastosowaniu trybu pracy ekonomicznej – nawet do ok. 10h! Urządzenie jest łatwe w obsłudze, gdyż wszystkie elementy sterujące znajdują się na panelu przednim. Forma „walizkowa” EU20i, lekka waga i gwarancja wytwarzania prądu wysokiej jakości dają nam niezależność i komfort korzystania z dowolnych odbiorników w każdym miejscu i o każdej porze. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie agregatów na rynku. Służy do zasilania sprzętu RTVAGD, urządzeń do majsterkowania i do ogrodu a także TV, laptopów i wzmacniaczy. Gniazdo prądu stałego (DC) umożliwia ładowanie akumulatorów typu samochodowego. Dodatkowo, w przypadku potrzeby podwojenia maksymalnej mocy wyjściowej (uzyskanie 4kW), można połączyć równolegle 2 modele. Dzięki cichej pracy silnika, dźwiękochłonnej obudowie i nowoczesnym tłumikom oraz opcji pracy ekonomicznej (EKO) zmniejszającej zużycie paliwa, urządzenie jest przyjazne dla otoczenia.
Natomiast EU30i o mocy 3,0 kW ma również bardzo wygodny panel przedni – podświetlany diodą LED, na którym znajdują się wszystkie wskaźniki mówiące o pracy agregatu czyli kontrolki: niskiego poziomu oleju, przeciążenia, zasilania oraz bezpieczniki obwodów prądu zmiennego, włącznik trybu ECO, gniazda równoległego podłączenia generatorów, zacisk uziemienia.
Moc, wydajność, najwyższa jakość prądu i niewielkie gabaryty czyli uniwersalność
Przykładem uniwersalnego agregatu prądotwórczego jest EM30. Łączy moc silnika, wydajność i jakość generowanego prądu z kompaktowymi rozmiarami. Ale w tych małych gabarytach mieści się powiększony zbiornik na paliwo! Jest tu także wyjście prądu stałego DC umożliwiające ładowanie akumulatorów typu samochodowego.
EM30 o mocy 3,0 kW zapewnia komfortowe warunki zasilania różnych odbiorników, a jest to możliwe dzięki wdrożeniu innowacyjnej technologii jaką jest osadzenie całej prądnicy na wyjściu wału silnika. Natomiast bardzo bezpieczną dla wszelkich odbiorników jakość prądu zapewnia opatentowana przez Hondę technologia cyklokonwerterowa czyli mikroprocesorowy system stabilizacji napięcia i częstotliwości, który, w przypadku wahań napięcia i częstotliwości, stabilizuje je w bardzo krótkim czasie. Napięcie zmienne generowane przez Honda EM30 nie zmienia swego kształtu nawet przy maksymalnym obciążeniu agregatu. Oznacza to, że zapewnia stałe stabilne zasilanie. Warto pamiętać, że w przeciwnym przypadku, gdy napięcie prądu nie jest stabilne, elektroniczne odbiorniki mogą nie zadziałać. Cyklokonwerter sprzyja wydłużonej żywotności zasilanych odbiorników.
Zapasowe źródło zasilania z możliwością automatycznego podłączenia do sieci
Nowoczesny jednofazowy agregat prądotwórczy Honda EU70i S o mocy maksymalnej 7 kW wyróżnia się bardzo wysoką jakością prądu wyjściowego dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii takich jak: wtrysk paliwa i inwerterowa stabilizacja napięcia. Jest przeznaczony do zasilania wszystkich odbiorników – sprzętu RTVAGD, elektronarzędzi oraz czułych urządzeń elektronicznych. Możliwość połączenia równoległego dwóch EU70i S czyli tzw. autosynchronizacja dają podwojoną moc wyjściową – 14 kW. Pojemny zbiornik paliwa (19l) wraz z paliwo-oszczędnym silnikiem zapewniają długi czas pracy agregatu, który, przy włączonym trybie ekonomicznym (ECO) zostaje wydłużony do ponad 12h!
Obsługę oraz kontrolę pracy agregatu ułatwia czytelny panel przedni, na którym umieszczone są lampki kontroli poziomu oleju, przeciążenia i zasilania, bezpieczniki gniazd prądu zmiennego, włącznik zapłonu, przycisk startu silnika, włącznik trybu EKO, terminal do autosynchronizacji. I uwaga - opcjonalnie agregat może być jeszcze wyposażony w kable do autosynchronizacji oraz automatykę umożliwiającą podłączenie agregatu do sieci elektrycznej.
Agregat - np. EU70i S czy EM5500 CXS z nowoczesnym panelem automatyki współpracującym z siecią sam reaguje na wszelkie zmiany napięcia. Jest to naprawdę bardzo komfortowa sytuacja – jeśli wykryje zanik napięcia w sieci włącza agregat i wyłącza podczas powrotu zasilania. System ten jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ potrzebuje tylko uzupełnienia paliwa. Właściciel może też otrzymywać SMSowe powiadomienia o pracy automatyki. Dodatkowo, system ten umożliwia odłączenie i przeniesienie agregatu w miejsce, w którym w danej chwili jest potrzebny. W takich przypadkach system pracuje w trybie manualnym.
O czym trzeba koniecznie wiedzieć w przypadku zakupu agregatu z automatyką?
- Podłączenie agregatów z automatyką do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami zasilania rezerwowego i podłączania do sieci. Musi też być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia.
- Agregat z automatyką powinien pracować w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu – wyposażonym w czerpnię i wyrzut powietrza oraz układ odprowadzania spalin, który nie może być podłączony do kanałów wentylacyjnych. W tej kwestii warto skonsultować się z kominiarzem.