Co to jest AVR ?
AVR – z ang. Automatic Voltage Regulation jest to układ elektronicznej stabilizacji napięcia nie wymagający zasilania z zewnętrznego źródła energii np. akumulatora. Umożliwia znaczną poprawę parametrów napięcia wyjściowego generowanego przez agregat prądotwórczy.
Do czego służy automatyka ?
Zadaniem automatyki w agregatach prądotwórczych jest przełączanie zasilania odbiorników z podstawowego na rezerwowe w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej lub jego znacznego pogorszenia parametrów. Automatyka zapewnia również diagnozowanie całego układu zasilania awaryjnego. Więcej na temat automatyki znajdą Państwo na stronie:
http://www.mojahonda.pl/agregaty-pradotworcze/agregaty-z-silnikami-benzynowymi/z-automatycznym-startem
Co to jest inverter ?
Inverter – w jęz. polskim falownik jest to urządzenie elektroniczne służące do przekształcania parametrów napięcia oraz częstotliwości. Na wyjściu urządzenia w zależności od zastosowanego falownika możemy uzyskać napięcie znamionowe oraz częstotliwość o żądanej wartości. Falownik zapewnia bardzo dokładne generowanie i stabilizowanie ww. parametrów. Zastosowany w agregatach HONDY falownik np. w modelu EU20i podaje na wyjściu napięcie o lepszej jakości i stabilności niż dostępne w polskiej sieci energetycznej. Zmiana parametrów wynosi: napięcie +/- 1%, częstotliwości +/- 1 Hz. Dlatego też są to agregaty najczęściej stosowane do zasilania wrażliwych na jakość zasilania urządzeń np. laptopów, odbiorników telewizyjnych, przenośnych stacji badawczo/kontrolnych itp.
Dlaczego UPS nie „widzi" mojego agregatu ?
UPS jest urządzeniem bardzo czułym na jakość podawanego napięcia. Czułość (tzw. tolerancja) UPS-ów jest różna dla różnych modeli i klas, podawana jest zazwyczaj przez producentów. W przypadku kiedy UPS nie widzi zasilania pochodzącego z agregatu prądotwórczego oznacza to, że jeden z parametrów generowanego przez agregat prądu (napięcie lub częstotliwość) przekracza zakres tolerancji UPS-a. Z tego powodu, do zasilania UPS-ów zalecane są agregaty wyposażone w stabilizację napięcia: co najmniej AVR lub cyklo-konwerter. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie agregatów posiadających Inverter (Falownik).
Nie mogę uruchomić agregatu, dlaczego ?
W 99,9% przypadków jest to spowodowane nie zalaniem miski olejowej silnika. Silniki posiadają zabezpieczenie tzw. „Oil Alert" – czujnik poziomu oleju, który odcina zapłon w przypadku braku oleju w misce olejowej lub przy zbyt dużym przechyleniu silnika. Dopuszczalne maksymalne przechylenie silnika wynosi 20 st. Błąd nie zalania miski olejowej wynika z bardzo prozaicznej przyczyny. HONDA podczas produkcji zalewa olejem każdy silnik po czym poddaje go testom. Po testach olej jest wylewany z miski olejowej. Oczywiście zawsze mała ilość pozostanie w silniku. Klient dokonując rewizji stwierdza „mokrą" miskę olejową i błędnie sądzi iż olej znajduje się w silniku i oczywiście nie uzupełnia poziomu. Najprostszą metodą jest lekkie przechylenie urządzenia i sprawdzenie czy olej się wylewa ponieważ właściwy poziom oleju powinien sięgać krawędzi otworu wlewowego.
Do czego służy stabilizacja napięcia ?
Jakość generowanego przez agregat prądotwórczy napięcia zależy od jakości wykonania zastosowanej w nim prądnicy oraz stabilności obrotów silnika. Na pierwszy element w zasadzie nie mamy wpływu, drugi jest mocno uzależniony od wielu warunków np. jakości paliwa, czystości układu doprowadzania powietrza, zużycia elementów wewnętrznych itp. Z tego względu napięcie wyjściowe może ulegać chwilowym zmianom co negatywnie wpływa na zasilane odbiorniki. Aby uniknąć tego typu sytuacji stosuje się różnego rodzaju urządzenia mające za zadanie poprawianie i ustabilizowanie parametrów generowanego napięcia. W kolejności od najprostszych do najbardziej zaawansowanych technologicznie są to: AVR, cyklo-konwerter, Inverter (Falownik).
Do jakiego agregatu można podłączyć komputer ?
Najlepszymi do tego celu są agregaty serii EU. Komputery są urządzeniami bardzo czułymi na jakość zasilanego napięcia. W ekstremalnych warunkach podłączenie nieodpowiedniego agregatu może skutkować uszkodzeniem odbiornika. Agregaty serii EU posiadają falownik dzięki czemu zapewniają źródło energii o parametrach lepszych niż dostępne w sieci energetycznej napięcie.
Co to jest funkcja Eco Throtle ?
System Eco Throttle - automatycznie reguluje obroty silnika w zależności od wielkości obciążenia. Dzięki temu agregaty prądotwórcze "inteligentnie" zmniejszają zużycie paliwa przez co mogą pracować nawet 2 razy dłużej.
Do czego służy gniazdo 12V ?
Do gniazda prądu stałego o napięciu 12V można podłączać urządzenia zasilane takim napięciem. Na rynku można znaleźć ogromną ilość tego typu małych ale bardzo przydatnych urządzeń np. odkurzacze samochodowe, kompresory do pompowania opon, latarki akumulatorowe. Najważniejszym zastosowaniem gniazda 12V jest jednak ładowani akumulatorów. W sytuacji gdy nie możemy uruchomić samochodu wystarczy podłączyć do akumulatora agregat prądotwórczy z dostępnym gniazdem 12V i uruchomić silnik.
Jak dobrać odpowiedni agregat do domu jednorodzinnego ?
W brew pozorom nie jest to łatwa czynność. Należy zsumować wszystkie moce odbiorników które mogą być używane w czasie awarii. Dodatkowo jeśli na takiej liście pojawiają się silniki indukcyjne należy odpowiednio przewymiarować ich moc bowiem podczas rozruchu pobierają znacznie więcej prądu niż podczas normalnej pracy. Mnożnik przewymiarowania zależy oczywiście od rodzaju urządzenia. Dodatkowo niektóre urządzenia w naszym domu wymagają odpowiednio „dobrego" napięcia zasilającego co determinuje wybór agregatu o odpowiednim poziomie stabilizacji zasilania. Takim urządzeniem jest np. automatyka pieców grzewczych. Ponieważ dla każdego klienta dobór agregatu jest indywidualną sprawą prosimy o kontakt z autoryzowanym punktem Dilerskim.
Kupiłem agregat wątpliwej jakości z logiem HONDA, co mam zrobić ?
W takiej sytuacji gdy dalej mamy kontakt ze sprzedawcą najlepiej zgłosić ten fakt na policję. Sprzedaż tego typu urządzeń jest próbą oszustwa klienta i naraża Państwa na poniesienie znacznych kosztów. Tego typu urządzenia nie posiadają absolutnie żadnego certyfikatu i nie są wykonane zgodnie z normami. Zastosowany w nich silnik jest często podróbką silnika HONDA. Dane techniczne są nierzetelnie i wprowadzają użytkownika w błąd. Proszę również nie sugerować się zwrotem „zamiennik HONDY" ponieważ tego typu urządzenia nie mają z HONDĄ nic wspólnego. Niestety tego typu produktów jest na rynku dużo. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z regionalnym Dilerem lub bezpośrednio z centralą Aries Power Equipment.
Pod poniższym linkiem znajdą Państwo więcej informacji na temat procederu podrabiania urządzeń:
http://www.mojahonda.pl/aktualnosci/strzez-sie-falszerzy
Galeria podróbek znajduje się pod poniższym linkiem:
http://www.mojahonda.pl/honda/filozofia/strzez-sie-falszerzy/przyklady-podrobek