Motopompa jest urządzeniem przeznaczonym do transportu wody i zależnie od przeznaczenia jest rekomendowana do nawadniania – motopompy do wody czystej lub osuszania terenu – motopompy do wody brudnej. W miejscach wymagających zachowania ciszy lub umożliwiających zasilanie energią elektryczną rekomendujemy wykorzystać elektryczne pompy zatapialne, które można zastosować zarówno do wody czystej jak i brudnej.
Przed zakupem pompy warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, by urządzenie było dostosowane do potrzeb i zakresu zastosowania.
Kluczowe kryteria wyboru motopompy do nawadniania
Do nawadniania przeznaczone są pompy do wody czystej, czyli pobieranej z jezior, stawów, rzek, zbiorników z deszczówką, studni, w których lustro wody nie jest niżej niż 7,5metra od pompy. (Rośliny ze zbiorników naturalnych nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania pompy).
- Cel użytkowania. W przypadku nawadniania terenu warto wziąć pod uwagę to, czy potrzebna jest pompa do podlewania ogródka czy sadu, czy zadaniem pompy będzie zasilanie systemów zraszaczy.
- Wielkość powierzchni, którą pompa ma nawadniać.
- Wydajność. Jest to ilość wody pompowanej w określonym czasie, np. w jedną minutę. Wydajność pompy wpływa na czas wykonania pracy – im większa wydajność, tym szybciej przebiega nawadnianie terenu.
- Wysokość podnoszenia i ssania. Parametry wpływające na uzyskane ciśnienie i wydajność pompy na końcu linii tłocznej.
- Maksymalna wysokość podnoszenia to parametr określający wartości ciśnienia podawanej wody. Wskazuje czy daną pompę można podłączyć do systemów nawadniających.
- Maksymalna wysokość ssania jest to graniczna odległość pomiędzy lustrem wody, a króćcem ssawnym. Dla wielu pomp podciśnieniowych maksymalna wysokość ssania wynosi 8 metrów.
- Moc i jakość silnika. Silnik wpływa na jakość pracy pompy i jej wydajność, a także na niezawodność urządzenia. Należy jednak zawsze pamiętać, że niezawodność i żywotność urządzenia w dużej mierze zależy od kultury użytkowania i eksploatacji zgodnie ze wskazówkami Instrukcji Obsługi danego modelu pompy.
Motopompy dużej wydajności znajdujące się w naszej ofercie są wyposażone w silniki na benzynę Honda o mocy 1 – 7,9 KM. Natomiast motopompy ciśnieniowe – w silniki Honda na benzynę o mocy 4,8 – 11,8 KM. - Kosz ssawny. Istotny element wyposażenia pompy służący do zatrzymywania zanieczyszczeń znajdujących się w pobieranej wodzie, które mogłyby być szkodliwe dla urządzenia.
- Jakość pompy. Ogólna jakość całego urządzenia i wszystkich zastosowanych podzespołów, wpływają na niezawodność i bezawaryjność pompy.
Wybór pompy do wody czystej według zastosowania
Nawadnianie ogrodów
- Do nawadniania małych ogródków oraz przydomowych trawników rekomendowane są lekkie i łatwe w przenoszeniu pompy dużej wydajności, jak WX10 (120 l/min) oraz WX15 (280 l/min), które sprawdzają się również w zasilaniu rozbudowanych systemów zraszania.
- Do nawadniania dużych ogrodów i trawników oraz zasilania w wodę rozbudowanych systemów nawadniających rekomendowane są pompy wysokiego ciśnienia. Najpopularniejszą pompą w tej grupie jest Honda WH 20X (450 l/min; 5,0 ATM). Pompa ta służy do podawania wody na duże odległości, rzędu nawet kilkuset metrów oraz zasilania rozbudowanych systemów nawadniających.
Nawadnianie sadów i upraw rolnych
Sadownikom i rolnikom rekomendowane są pompy Honda zarówno dużej wydajności, jak i pompy ciśnieniowe, których parametry zapewniają efektywne zasilanie rozbudowanych linii kroplujących i zastosowanie do nawadniania nadkoronowego oraz ochrony przeciwprzymrozkowej.
- Motopompy Honda dużej wydajności to trwałe i solidne urządzenia wyposażone w żeliwny ślimak, wirnik oraz system antywibracyjny zmniejszający przeniesienie naprężeń mechanicznych na całe urządzenie: WB 30XT (1100 l/min, wys. podnoszenia 23 m, maks. wys. ssania 7,5 m) oraz Honda WB 20XT (620 l/min, maks. wys. podnoszenia 32m, maks. wys. ssania 7,5 m).
- Motopompy wysokiego ciśnienia – Honda WH 20X (450 l/min; maks. wys. podnoszenia 50 m, maks. wys. ssania 8 m) oraz pompy z silnikami Honda, jak QP-402SX (1050l/min; maks. wys. podnoszenia 70 m, maks. wys. ssania 7 m), QP - 205SLT (480 l/min; maks. wys. podnoszenia 95 m, maks. wys. ssania 8 m), QP-205SX (350 l/min; maks. wys. podnoszenia 90 m, maks. wys. ssania 7 m.), QP-205S (400 l/min; maks. wys. podnoszenia 75 m, maks. wys. ssania 7 m.).
Szerokie zastosowanie elektrycznych pomp zatapialnych
Do pompowania wody deszczowej i nawadniania upraw, a także do opróżniania studzienek, garaży, piwnic, basenów i innych zbiorników oraz szamb, pompowania cieczy zawierających zawieszone ciała stałe, odprowadzania ścieków domowych i przemysłowych, odwadniania obszarów podpowierzchniowych służą elektryczne pompy zatapialne z nierdzewnej stali Aries Pump produkowane w japońskiej fabryce i według znanych na całym świecie japońskich norm jakościowych. Lżejsze i bardziej trwałe od podobnych pomp żeliwnych wyróżniają się wydłużoną żywotnością. Relatywnie niska waga tych pomp zapewnia łatwe ich przenoszenie i uruchomienie w każdym miejscu. Odporne na korozję i mogą być stosowane w instalacjach stacjonarnych lub przenośnych. W naszej ofercie dostępne są pompy jednofazowe - WA BEST ONE MA , WA BEST ONE VOX MA , WA BEST 4 MA, WA-DW 100 MA , WA-DW VOX 100 MA , WA-DW 150 MA i WA-DW VOX 150 MA oraz trójfazowe - BEST 5 WA i DW VOX 300.
Prawidłowa eksploatacja motopompy – praktyczne porady dla użytkowników
Motopompa jest urządzeniem, które z założenia musi pracować w różnych warunkach terenowych i pogodowych. Dlatego prawidłowa obsługa motopompy – jej użytkowanie, konserwacja i serwisowanie w stopniu istotnym wpływają na żywotność urządzenia. Często pewne niedopatrzenia w obsłudze pompy powodują nieprawidłowe funkcjonowanie urządzenia, np. wszelkie załamania linii tłocznej czy nieszczelność linii ssawnej zmniejszają wydajność pompy, dłuższe (ponad miesiąc) przechowywanie paliwa w zbiorniku i gaźniku mogą spowodować problemy z gaźnikiem i uruchomieniem silnika.
- Przed uruchomieniem motopompy należy zapoznać się dokładnie z Instrukcją Obsługi danego modelu urządzenia, w której zawarte są wszystkie ważne informacje dotyczące konstrukcji, zasad prawidłowej eksploatacji oraz serwisowania.
- Prawidłowe ustawienie. Przed każdym uruchomieniem pompy należy sprawdzić czy jest ona ustawiona na twardym i płaskim podłożu. Jej przechylenie lub przewrócenie może spowodować wyciek paliwa, oleju, a brak oleju w konsekwencji doprowadzi do zatarcie silnika.
- Zalanie wodą korpusu pompy. Przed uruchomieniem urządzenia należy zalać korpus pompy wodą, by zapobiec przegrzewaniu się uszczelnienia pompy podczas zasysania (zasada nie dotyczy pomp, które mogą pracować „na sucho”, jak pompy szlamowe SMD50 czy SMD80).
- Dobór oraz podłączenie węża ssawnego i tłocznego. Do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży. Wąż ssawny powinien być usztywniony, a wysokość do lustra wody nie może przekraczać 8 m. W przeciwnym wypadku pompa nie będzie podawać wody. Warto również zwrócić uwagę na to, by nie zamykać gwałtownie wypływu węża tłocznego, np. najeżdżając na niego samochodem, ponieważ może to spowodować pęknięcie korpusu pompy.
- Kontrola opasek zaciskowych na wężach. Przed uruchomieniem pompy trzeba sprawdzić mocowanie węża, ponieważ zbyt luźne mocowanie obniży wydajność pompy. Natomiast nieprawidłowo zabezpieczony wąż na króćcu wylotowym (luźno umocowana opaska) może spowodować zrzucenie węża z kroćca pod wpływem wysokiego ciśnienia.
- Stosowanie kosza ssawnego. Kosz ssawny jest montowany na końcu węża ssawnego za pomocą opaski uciskowej. Jego zadaniem jest zatrzymanie zbyt dużych zanieczyszczeń stałych, które mogą spowodować uszkodzenia wewnątrz motopompy lub jej zatkanie.
- Gwint nasady pompy. Zawsze warto zwracać uwagę na czystość gwintu nasady motopompy. Sprawdź czy nie ma na nim zanieczyszczeń, np. piasku.
- Kontrola poziomu oleju, czystości filtrów powietrza i paliwa. Przed każdym uruchomieniem pompy należy sprawdzić poziom oleju (Pompa musi stać na równej powierzchni) i wyrównać poziom do krawędzi szyjki wlewu w przypadku zbyt niskiego poziomu. Zanieczyszczony filtr powoduje nieprawidłowy stosunek mieszanki paliwowo-powietrznej, wskutek czego silnik zaczyna nierówno pracować i dusić się. Częstotliwość wymiany oleju oraz kontroli filtrów jest wskazana w Instrukcji Obsługi danego modelu pompy.
- Po zakończonej pracy z pompą warto odkręcić korek spustowy i wylać pozostałą w korpusie wodę.