Nawadnianie i osuszanie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Do wypompowywania wody z pomieszczeń można zastosować kilka różnych modeli pomp, których parametry powinny być właściwie dostosowane do celu użytkowania, np. pompy Honda do wody czystej i o dużej wydajności, np.: WB20XT i WB30XT, pompy półszlamowe z silnikiem Honda - SST50 lub SST80, elektryczne pompy zatapialne Aries Pump (w ofercie są pompy jedno- i trójfazowe), pompy szlamowe Honda z rodziny WT oraz pompy z silnikami Honda SMD50HXW czy SMD80HX.


Kryteria wyboru pompy

  • Warunki pracy pompy - wielkość powierzchni, na której pompa będzie stosowana, domniemany stopień zanieczyszczenia wody.
  • Moc i jakość silnika - decyduje o jakości pracy pompy, jej wydajności i niezawodności.
  • Przykłady: pompy Honda z rodziny WB, pompy półszlamowe SST i szlamowe SMD z silnikami Honda pracują na silnikach o mocy 3,5 – 4,8 KM; pompy Honda WT na silnikach Honda o mocy 4,8 – 11,7 KM; przewoźna motopompa powodziowa LWT 250 K wyposażona jest w z silnik Kubota o mocy 29,1 KM; pompy pływające NIAGARA pracują na silnikach Honda o mocy nominalnej 4,3 KM. Elektryczne pompy zatapialne ARIES PUMP.
  • Wydajność – ilość przepompowanej wody wpływa na skuteczność oraz czas osuszania terenu i gaszenia pożaru.
    Przykłady: pompy szlamowe SMD: 125-240 l/min; pompy Honda z rodziny WB: 620-1100l/min; pompy półszlamowe SST: 700-1000 l/min; pompy szlamowe Honda WT: 700-1600 l/min; przewoźna motopompa powodziowa LWT 250 K 250 m3/h; pompy pływające NIAGARA 1200 l/min.



  • Maksymalna wysokość podnoszenia i ssania –  te parametry wpływają na generowane ciśnienie oraz efektywność osuszania terenu.
  • Średnica kroćcy przyłączeniowych (ssawnych i tłocznych).
  • Kosz ssawny – zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w pobieranej wodzie, które mogłyby być szkodliwe dla urządzenia.
  • Pojemność zbiornika na paliwo oraz zużycie paliwa – te parametry określają czas pracy urządzenia na jednym tankowaniu oraz koszty eksploatacyjne.
  • Solidna konstrukcja – wpływa na jakość pracy pompy, jej trwałość podczas eksploatacji oraz  żywotność. Jednym z przykładów są pompy Honda z serii WT wyposażone w żeliwne wirniki o dużej wytrzymałości.
  • System alarmu olejowego - ułatwia eksploatację urządzenia. System odcina zapłon, gdy poziom oleju spadnie poniżej bezpiecznej granicy i zabezpiecza silnik przed ewentualnym uszkodzeniem. Zastosowany jest we wszystkich pompach Honda WB, pompach szlamowych Honda WT oraz SMD, półszlamowych SST.
  • Łatwa obsługa i niskie koszty serwisowania - wszystkie pompy w naszej ofercie są cenione za łatwość obsługi, niezawodność w akcji. Jakość tych pomp, w połączeniu z prawidłową eksploatacją, gwarantuje wieloletnią żywotność i bezawaryjność. Użytkowane zgodnie z warunkami gwarancji i zasadami użytkowania w praktyce potrzebują tylko rutynowych przeglądów technicznych.
  • Gwarancja producenta – potwierdza jakość urządzenia. Im dłuższy jest ten okres, tym wyższa jakość pompy. Na urządzenia Honda oferujemy nawet 5-letni okres gwarancji klientom, którzy przestrzegają warunków wykonują okresowe przeglądy techniczne w  autoryzowanej sieci serwisowej, stosują oryginalne części zamienne i materiały eksploatacyjne.

Jak postępować w przypadku podtopienia budynku?

Woda w pomieszczeniach domowych, piwnicy, garażu czy w budynkach gospodarczych stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi i mienia, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych komplikacji i sprawnie osuszyć teren.



  • W przypadku podtopień należy przede wszystkim pamiętać o wyłączeniu instalacji elektrycznej!
  • Wypompowywanie wody z piwnicy i podziemnego garażu
    • Nie należy wstawiać motopomp spalinowych do pomieszczenia! Urządzenie powinno znajdować się na zewnątrz budynku, a do zalanego pomieszczenia należy wprowadzić wąż ssawny.
    • Jeśli przyczyną zalania pomieszczenia są obfite i ulewne opady deszczu, można bezpiecznie przystąpić do natychmiastowego wypompowywania wody.
    • Jeśli przyczyną zalania pomieszczenia jest wysoki poziom wód gruntowych, należy poczekać z jej wypompowaniem aż poziom wód gruntowych opadnie. W przeciwnym wypadku pomieszczenie ponownie napełni się wodą, która będzie wypłukiwać fundamenty.
      Jeżeli jednak wysoki poziom wód gruntowych utrzymuje się dłużej, najlepiej zastosować inne rozwiązanie: należy wykopać dół w ziemi w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu metrów od budynku. Jego poziom powinien być niższy niż posadzka w pomieszczeniu, dzięki czemu woda zacznie spływać do dołu, z którego możemy bezpiecznie wypompować wodę.
  • Nie należy wylewać wody do ogrodu ani w sąsiedztwie domu, ponieważ ponownie spłynie do najniższego miejsca, czyli piwnicy, garażu lub wykopanego dołu. Wodę powinno się wypompować albo do studzienki posiadającej odprowadzenie w odległym miejscu, albo kilkaset metrów od domu za pomocą długiego węża tłocznego.



Prawidłowe użytkowanie wydłuża okres eksploatacji pompy spalinowej

Motopompa jest urządzeniem, które z założenia musi pracować w trudnych warunkach. Na jej żywotność i wydajność wpływa prawidłowa eksploatacja – obsługa i serwisowanie czyli systematyczna  kontrola  stanu materiałów eksploatacyjnych, które w naturalny sposób zużywają się z biegiem czasu. W przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych lub innych części, warto zapytać w autoryzowanym serwisie o oryginalne części – produkowane przez tego samego producenta są precyzyjnie dostosowane do danego modelu pompy. Wówczas pompa będzie zawsze działać z pełną wydajnością.

  1. Bezwzględnie należy przeczytać instrukcję obsługi danego modelu pompy, by poznać specyfikę urządzenia.
  2. Ustawienie – pompa gotowa do uruchomienia powinna stać na twardym i płaskim podłożu. Jej przechylenie lub przewrócenie może spowodować wyciek paliwa, oleju, a brak oleju w konsekwencji doprowadzi do zatarcie silnika.
  3. Zalanie wodą korpusu pompy - przed uruchomieniem należy zalać korpus pompy wodą, by zapobiec przegrzewaniu się uszczelnienia pompy podczas zasysania. Zasada nie dotyczy pomp, które mogą pracować „na sucho” np. SMD50, SMD80.
  4. Dobór oraz podłączenie węża ssawnego i tłocznego - do pompowania wody można używać ogólnie dostępnych węży. Wąż ssawny powinien być usztywniony, a wysokość do lustra wody nie może przekraczać 8 metrów – w przeciwnym wypadku pompa nie będzie podawać wody. Przed uruchomieniem pompy powinno się też sprawdzić prawidłowe podłączenie węży. Warto również zwrócić uwagę na to, by nie zamykać gwałtownie wypływu węża tłocznego, np. najeżdżając na niego samochodem, ponieważ może to spowodować pęknięcie korpusu pompy.
  5. Opaski zaciskowe na wężach – przed uruchomieniem pompy trzeba sprawdzić mocowanie węża, ponieważ zbyt luźne mocowanie obniży wydajność pompy. Natomiast nieprawidłowo zabezpieczony wąż na króćcu wylotowym (luźno umocowana opaska) może spowodować zrzucenie węża z kroćca pod wpływem wysokiego ciśnienia.
  6. Warto także sprawdzić poziom oleju, czystość filtrów powietrza i paliwa.
  7. Po zakończonej pracy z pompą warto  odkręcić korek spustowy i wylać pozostałą w korpusie wodę. Jeżeli w pompowanej  wodzie było dużo kamieni, trzeba zdemontować pokrywę korpusu i usunąć znajdujące się tam zanieczyszczenia.



Najczęściej popełniane błędy podczas eksploatacji pompy

  • Niewlanie wody do korpusu pompy przed uruchomieniem maszyny.
  • Nagłe zamknięcie wypływu wody (zawór kulowy) – powoduje chwilowy nagły wzrost ciśnienia co może doprowadzić do uszkodzenia szczelności pompy, a w skrajnych przypadkach nawet do rozerwania korpusu. Przy zaworze kulowym należy zamykać wypływ wody powoli lub zastosować zawór tłokowy.
  • Nieprawidłowy dobór pompy do celu stosowania. Najczęściej dotyczy to wysokości ssania i podawania, średnicy węża.
  • Niezwracanie uwagi na układ linii tłocznej – linia tłoczna powinna być prosta. Wszelkie załamania, kolanka, skręty zmniejszają wydajność pompy.
  • Lekceważenie szczelności linii ssawnej – ważna jest kontrola szczelności linii ssawnej. Jedną z przyczyn spadku wydajności pompy może być dostawanie się powietrza do linii ssawnej.
  • Dłuższy przestój pompy z pozostawionym paliwem – opróżnianie zbiornika i gaźnika z paliwa przed odstawieniem pompy na dłuższy okres (więcej niż miesiąc) oraz uruchomienie urządzenia na tymże starym paliwie to jedna z częściej lekceważonych czynności. Skutkiem tych zaniedbań będą problemy z gaźnikiem i uruchomieniem silnika.
    Więcej szczegółowych informacji na temat materiałów eksploatacyjnych oraz o znaczeniu ich stanu technicznego na funkcjonowanie urządzenia spalinowego