Wydajna, niezawodna przez wiele sezonów, łatwa w obsłudze, kierowaniu i serwisowaniu, rentowna w eksploatacji. Powinna namacalnie usprawniać odśnieżanie i mieć optymalne rozmiary umożliwiające jej wykorzystanie w kameralnych i przestronnych przestrzeniach. Jakie są więc praktyczne cechy dobrej maszyny do odśnieżania?
Odśnieżarka przede wszystkim powinna być dostosowana do warunków pracy: wielkości i rodzaju powierzchni, ukształtowania terenu, miejsca gromadzenia śniegu, intensywności i częstotliwości odśnieżania, czasu przeznaczonego na usuwanie śniegu. W tym kontekście warto rozważyć:
- szerokość roboczą
Szerokość zbieraka wpływa na organizację i jakość pracy. Powinna być dostosowana do wielkości powierzchni, np. szerokości chodników, ulic i dróg. Mała odśnieżarka Honda HS 550 E o szerokości zbieraka 50 cm sprawdza się w szybkim odśnieżaniu chodników i uliczek osiedlowych. W tych samych warunkach jak i na większych powierzchniach wydajniejsza jest odśnieżarka HSS 970 ET z szerokością zbieraka 71 cm.
- jakość wirników
Wirniki powinny sprawdzać się w trudnych zimowych temperaturach czyli mieć moc kruszenia zbitego, zmarzniętego śniegu oraz dużą moc wyrzutu śniegu przez komin. Wirniki mogą być gumowe - jak w HS 550 E co zabezpiecza brukowaną nawierzchnię lub metalowe. W większych maszynach, jak w HSS 970 ET stosowany jest układ dwóch współpracujących ze sobą wirników. Pierwszy większy wirnik, pracujący z mniejszą prędkością, kruszy śnieg i przesuwa go do drugiego, który obracając się z dużą prędkością wyrzuca śnieg - w przypadku HSS 970 ET na odległość do 16 m. Dodatkowo, w HSS 970 ET, zastosowano nowy kształt i wielkość łopat wirnika, co zwiększyło wydajność maszyny.
- silnik
Silnik określa wydajność maszyny oraz zużycie czyli koszty paliwa. Warto sprawdzić wartość jego mocy nominalnej, która odzwierciedla rzeczywistą efektywność. Jedną z kluczowych właściwości silnika jest niezawodność, jak w przypadku silników Honda, uruchamiania nawet podczas bardzo niskich temperatur. W przypadku takich silników jak Honda GX 270 o mocy 8,6 KM, w który jest wyposażona odśnieżarka w HS 970 ET, bezproblemową pracę silnika w trakcie pracy wspomaga stale podgrzewane powietrze dostarczane do gaźnika specjalnymi kanałami.
- wydajność
Wydajność maszyny określa przede wszystkim czas pracy i umożliwia sprawne zaplanowanie zadań, zwłaszcza w sytuacji konieczności odśnieżania kolejno w kilku miejscach. Mała, uniwersalna odśnieżarka HS 550 E, przeznaczona do częstego i dokładnego odśnieżania niewielkich powierzchni, odśnieża w tempie 29T/h. Natomiast większa HSS 970 ET, służąca do odśnieżania większych i dużych powierzchni, sprawdzająca się w usuwaniu grubej i oblodzonej warstwy opadu, odśnieża do 50T/h.
- rodzaj napędu
Rodzaj napędu wpływa na efektywność pracy i wygodę operatora w prowadzeniu odśnieżarki. Niektóre odśnieżarki, jak HS 550 E, są bez napędu, inne, jak HS 622 K1 HT są wyposażone w napęd mechaniczny. Te bardziej zaawansowane technicznie, jak HS 970 ET mają bardzo wygodny napęd hydrostatyczny umożliwiający dostosowanie prędkości maszyny do warunków śniegowych.
Do najbardziej nowoczesnych rozwiązań należy napęd hybrydowy, w którym cała moc z silnika spalinowego przekazywana jest na wirniki, które bardzo efektywnie odrzucają śnieg. Do przemieszczania się maszyny te wykorzystują energię elektryczną powstałą w trakcie pracy silnika spalinowego. Odśnieżarki z napędem hybrydowym służą do szybkiego odśnieżania grubej warstwy śniegu z dużych powierzchni i automatycznie dostosowują prędkość do panujących warunków i warstwy śniegu.
- pojemność zbiornika paliwa
Wielkość pojemnika ma wpływ na czas i organizację pracy, a w konsekwencji na wygodę użytkownika - im zbiornik jest większy, tym dłużej maszyna pracuje na jednym zbiorniku. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest współdziałanie optymalnej pojemności zbiornika na paliwo z konstrukcją silnika umożliwiającą ekonomiczne zużycie paliwa. Przy ocenie czasu pracy na jednym zbiorniku należy uwzględnić rodzaj i stopień trudności pracy jaką wykonuje dany typ maszyny. W przypadku HS 550 E, zbiornik o pojemności 1,1l zapewnia prawie 2h pracy, a w przypadku większej maszyny HSS 970 ET – 5 litrowy zapas zapewnia ponad 2h pracy.
- regulację komina
Komin z regulowanym kierunkiem i odległością wyrzutu śniegu jest bardzo praktycznym udogodnieniem, które umożliwia znaczące usprawnienie odśnieżania przede wszystkim w kwestii gromadzenia śniegu adekwatnie do przestrzeni i panujących warunków. Ogranicza również liczbę koniecznych przejazdów maszyną.
- układ jezdny
Odśnieżarki z kołowym układem jezdnym, jak HS 550 E są stabilne na równych i płąskich powierzchniach. W przypadku wszelkich nierówności i pochyłości, bezpieczniejsze są maszyny na gąsienicach, które mają lepszą przyczepność do podłoża. HSS 970 ET jest też wyposażona w nowe płozy antypoślizgowe o wydłużonej żywotności.
- cichą pracę
W przeszłości odśnieżarka kojarzyła się z warkotem silnika o poranku. Dziś, nowoczesne silniki Honda zapewniają nie tylko obniżony poziom emisji spalin, ale słyszalne wyciszenie – HSS 970 ET, pracująca w odległości 12 m od budynku, jest w niskim stopniu słyszalna przez mieszkańców.