Co przycinamy latem?
Częstotliwość i cel przycinania zależą od gatunku roślin tworzących żywopłot. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu. Jeśli krzew ma duże przyrosty, możemy go przycinać kilkakrotnie w sezonie: na wiosnę, latem i pod koniec lata, ale nie później niż w połowie sierpnia.
Rośliny iglaste formujemy zależnie od wielkości przyrostu: te o dużym przyroście przycinamy ok. 3 razy w okresie od kwietnia do połowy sierpnia, zaś te o średnim – dwa razy. W pełni lata warto zadbać o cisy, cyprysiki, żywotniki, jałowce. Do końca lipca rekomendowane jest przycięcie krzewów liściastych sadzonych wiosną z bryłą korzeniową. W lipcu i sierpniu można też formować dojrzałe krzewy liściaste – te zrzucające liście jak i zimozielone gatunki: bukszpan, grab, buk, laurowiśnie, ligustry.
Technika cięcia i formowania
Sposób przycinania zależy od gatunku rośliny, a podstawową zasadą jest przycięcie tegorocznego przyrostu o ok. 2/3 długości. W przypadku krzewów, które z natury mają stożkowe korony, jak żywotnik 'Smaragd' lub cis 'Fastigiata', przycina się tylko górne partie. Natomiast iglaki o nieregularnych kształtach – skraca się także po bokach. Z punktu widzenia kondycji roślin, dostępu światła i szybkości zagęszczania się krzewu – najlepszym kształtem jest zwężający się ku górze trapez. W regionach charakteryzujących się dużymi opadami śniegu, który mokry i zamarznięty staje się bardzo ciężki warto zdecydować się na formę stożka. Wówczas śnieg będzie systematycznie osuwać się po ścianach krzewu.
Odrębną kategorię stanowią niezwykle efektowne rzeźby roślinne – topiary, które stają się piękną dekoracją ogrodu. Ale te okazy wymagają stałej opieki – trzeba zachować nadaną formę poprzez kilkukrotne w sezonie skracanie gałązek zwłaszcza tych, które zaburzają kształt rzeźby. Dzięki temu roślina zagęszcza koronę i zachowuje swe piękno. Do samodzielnej „hodowli” rzeźb rekomendowane są gatunki, które łatwo się zagęszczają i są odporne na mrozy, np. cis, tuja, świerk lub grab, lipa, ligustr. Do tej tego grona należy też długowieczny i zimozielony bukszpan, choć może mu się zdarzyć przemarznięcie.
Podczas formowania krzewów i żywopłotów zawsze trzeba zwracać uwagę na parę istotnych elementów:
- najlepiej jest zacząć przycinanie od powierzchni górnej – czyli wyznaczenia wysokości krzewów,
- prowadzenie nożyc – zawsze od dołu ku górze, zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek,
- zachowanie jak najmniejszej powierzchni cięcia,
- ostrość noży - tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia. Przez te rany wnikają choroby i szkodniki,
- higiena pracy – przed użyciem narzędzi, sekatorów i nożyc, należy dokładnie oczyścić i odkazić ostrza, by uchronić rośliny przed infekcjami,
- estetyka formy – osiągnięcie idealnej linii prostej żywopłotu nie jest rzeczą łatwą – wymaga doświadczenia i wprawnej ręki. Jest jednak bardzo proste rozwiązanie pomocnicze – sznurek rozciągnięty wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików.
Narzędzia
Przycinanie i formowanie krzewów, żywopłotów jest zadaniem dość trudnym, ale czynność tę można sobie ułatwić stosując dobre narzędzie pracy, np. nożyce spalinowe lub akumulatorowe. Urządzenia te są tak skonstruowane, by operator bez problemu, wygodnie stojąc na ziemi, szybko i precyzyjnie uformował żywopłot w górnej powierzchni i po bokach.
Jednym z takich lekkich, dobrze wyważonych i łatwych w obsłudze urządzeń są nożyce o dwustronnym ostrzu z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool – krótkie ( 55 cm dł.) i długie (105 cm dł. z przedłużką) do przycinania gałązek o średnicy do 1,5 cm. Ich zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm. Wygoda użytkowania i pracy wynika m. in. z regulowanego kąta pracy (54° - nożyce krótkie, 90° - nożyce długie). Szeroki zakres rozstawu kąta pracy zapewnia precyzyjne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie. Unikalność tego rozwiązania polega nie tylko na posługiwaniu się wygodnymi nożycami, ale także na wielofunkcyjności, bowiem nożyce łączy się z jednostką napędową wyposażoną w paliwo-oszczędny 4-suwowy silnik Honda o mocy 1 lub 1,3 kM (2 rodzaje jednostki napędowej). Jeśli chcemy, po formowaniu żywopłotu, skosić trawę – wystarczy zamiast nożyc podłączyć wykaszarkę. W ten sam sposób można mieć krawędziarkę glebogryzarkę, podkrzesywarkę do przycinania gałęzi i dmuchawę. Praktyczną zaletą Honda Versatool są „poręczne” rozmiary narzędzia, idealne zrównoważenie oraz system smarowania olejowego silnika, dzięki którym narzędzie jest również wygodne w transporcie i w przechowywaniu – w każdej pozycji i na niewielkiej powierzchni.
W grupie nożyc spalinowych Honda znajdują się też nożyce Honda HHH 25S-75E z ostrzem jednostronnym i HHH 25D-75E z dwustronnym ostrzem - o długości 69 cm służące do cięcia pędów do 1,9 cm grubości. Zapewniają wygodny sposób wykonywania cięć formujących długich, liniowych nasadzeń oraz precyzyjne cięcia form w starych, zabytkowych ogrodach. Są bardzo wygodne w użyciu, ciche i lekkie. Wyposażone są w jedne z najlżejszych silników czterosuwowych na świecie – mikro 4-suw GX25 o wadze 2,76 kg, które równocześnie są przyjazne dla środowiska dzięki obniżonemu poziomowi emisji spalin. Łatwość przycinania krzewów wynika m. in. z konstrukcji nożyc Honda gwarantującej możliwość obrotu o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń w pracy. Urządzenia te posiadają wysoki moment obrotowy (026kW/kg), a układ automatycznej dekompresji umożliwia szybki rozruch.
Innym rozwiązaniem jest „cicha energia” – nożyce akumulatorowe Honda zasilane akumulatorem litowo-jonowym o mocy 36V i pojemności 2 Ah (rekomendowane) lub 4Ah, 6 Ah. Cieszą się uznaniem głównie osób ceniących ekologiczny aspekt urządzeń ogrodowych.
Urządzenia akumulatorowe Honda - nożyce, wykaszarka, piła łańcuchowa lub dmuchawa Honda to lekkie, niezawodne, ciche i przyjazne dla otoczenia, praktyczne urządzenia, których obsługa jest równie intuicyjna jak włączenie domowego odkurzacza. Nożyce z podwójnym, szlifowanym diamentami ostrzem o długości 65 cm, z systemem zapobiegającym blokowaniu oraz z funkcją piłowania spełniają oczekiwania pod względem jakości, niezawodności i doskonałej techniki cięcia. Dodatkowym udogodnieniem są osłony końcówki ostrza, która zapewniają bezpieczne cięcie krzewów znajdujących się blisko ścian domów. Ergonomiczny i miękki w dotyku uchwyt zapewnia wygodne cięcie w różnych pozycjach, zaś idealne wyważenie z niską wagą nie powodują obciążenia operatora nożyc, zwłaszcza ramion i nadgarstków.
Nożyce akumulatorowe i spalinowe oraz należące do zestawu Honda Versatool są dowodem na to, że przycinanie żywopłotu jest przyjemnością, a nie żmudnym, ciężkim i czasochłonnym obowiązkiem.