Listopad. Mój trawnik, skoszony tydzień temu na wysokości ok. 5 cm, już nie rośnie. Prawdopodobnie było to ostatnie koszenie. Teraz koncentruję się na wygrabianiu z trawy igliwia i zbieraniu liści. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi pora na przygotowywanie ogrodowych urządzeń do zimowego odpoczynku. Niektóre z nich mogą nam się jeszcze przydać, np. kosiarka HRX, HRG do bardzo łatwego zbierania liści z trawnika, dmuchawa – do sprzątania liści oraz do odśnieżania ścieżek z cienkiej warstwy świeżego śniegu.
Po ostatnim użytkowaniu urządzenia trzeba sprawdzić jego stan techniczny, a przede wszystkim stan materiałów eksploatacyjnych, które zużywają się podczas eksploatacji. Bardziej sprawni technicznie właściciele maszyn ogrodniczych mogą samodzielnie przygotować swoje maszyny do zimowania, przynajmniej w przypadku kilku elementów. Ja jednak zawsze powierzam to zadanie fachowcom i oddaję kosiarkę do autoryzowanego serwisu. Mam wówczas pewność, że kosiarka została prawidłowo zabezpieczona. Wieloletnie zaś doświadczenie nauczyło mnie, by nie zwlekać z tym do początku wiosny, gdy większość „ogrodników” tłumnie przypomina sobie o kontroli stanu technicznego maszyn lub, gorzej – gdy nagle, przy rozpoczęciu zaplanowanych prac okazuje się, że coś jest nie tak, silnik nie odpala…A silnik może nie odpalić z bardzo prostych powodów, jak na przykład zatkane filtry.
Równie istotną kwestią jest sposób przechowywania sprzętu ogrodniczego: pomieszczenia powinny być suche i osłonięte, duże maszyny spalinowe należy ustawić w pozycji roboczej, a te mniejsze – z 4-suwowymi silnikami Honda (kosy, Honda Versatool, dmuchawa HHB 25E) mogą być ustawione lub zawieszone w dowolnej pozycji.
Jak więc zadbać o nasze maszyny ogrodnicze przed zimą?
Kosiarki spalinowe
Kosiarki z silnikiem spalinowym, np. HRX, HRG, PROFI HRH, traktorowe i kosy są najintensywniej eksploatowanymi urządzeniami w ogrodzie. Zależnie od pogody pracują w bardzo różnych warunkach, niekiedy bardzo niekorzystnych. W czasie upałów - w silne zapylonym powietrzu, a drobiny zanieczyszczeń są niebezpieczne dla pracującego silnika, po opadach deszczu - koszona trawa staje się mazista i wszystkie elementy kosiarek narażone są na zabrudzenia klejącymi fragmentami i sokami koszonych roślin. Dlatego też powinny być przynajmniej systematycznie oczyszczane. Natomiast zakończenie sezonu i okres zimowy są najodpowiedniejszą porą na gruntowną kontrolę ich stanu technicznego.
Posezonowa konserwacja tych maszyn w podstawowym zakresie polega na opróżnieniu zbiornika i gaźnika z paliwa, kontroli i wymianie - zależnie od potrzeb - filtrów paliwa i powietrza, kontroli świecy zapłonowej, ocenie stanu noży – naostrzeniu, wymianie jeśli są uszkodzone, wymianie oleju i dokładnym oczyszczeniu maszyny. Przed rozpoczęciem samodzielnego przeglądu technicznego należy koniecznie rozłączyć przewód elektryczny od świecy zapłonowej!
Dokładnie te same zasady dotyczą wszystkich innych urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe. Więcej wskazówek i wyjaśnień na temat poszczególnych etapów posezonowej konserwacji urządzeń znajduje się w Przygotowanie urządzeń i maszyn spalinowych do zimowego snu
Honda Miimo i urządzenia akumulatorowe
Urządzenia bateryjne czyli „cicha energia” Honda, jak robot koszący Honda Miimo i akumulatorowa wykaszarka, dmuchawa oraz nożyce do przycinania krzewów, żywopłotów, oprócz tego, że nie emitują spalin i wyjątkowo cicho pracują, mają jeszcze bardzo wygodną zaletę: są prawie bezobsługowe w zakresie konserwacji. To naprawdę nowocześnie skonstruowane urządzenia na miarę XXI wieku stworzone do służby człowiekowi. Przygotowania do zimowego snu tych urządzeń zajmują zaledwie kilka minut:
- należy sprawdzić czy nie przylgnęły do nich jakieś drobne resztki roślin po ostatnim użytkowaniu. W przypadku Honda Miimo trzeba delikatnie oczyścić silniczki oraz ostrza,
- a przede wszystkim trzeba zapewnić akumulatorom stałe ładowanie przez zimowe miesiące. Honda Miimo powinien być umieszczony w podłączonej do zasilania bazie dokującej, którą uprzednio należy przenieść z ogrodu do suchego, zamkniętego pomieszczenia. Podobnie należy postąpić z akumulatorem wykaszarki, dmuchawy czy nożyc akumulatorowych – baterię umieszczamy w ładowarce podłączonej do gniazdka.
Kontrolę stopnia naładowania ułatwia wskaźnik LED w ładowarce. Efektem przestrzegania podstawowej zasady zimowego przechowywania jest wydajność akumulatora w kolejnych cyklach ładowań i niezawodność przez wiele lat.
Inne elementy wybranych urządzeń, które warto teraz sprawdzić
Podstawowym źródłem informacji o przeglądach technicznych jest Instrukcja Obsługi danego urządzenia. Zawsze. I od przypomnienia sobie tych zasad należy zacząć.
W przypadku kosiarek spalinowych warto również na koniec sezonu wymienić olej silnikowy, sprawdzić działanie dźwigni sterowania ostrzy, wyregulować świecę zapłonową, wolne obroty, luz zaworowy. Powinniśmy też zadbać o kosz – sprawdzić jego stan i mocowanie, a kosz dokładnie umyć za pomocą np. węża ogrodowego i wysuszyć. Zniszczony kosz warto wymienić – teraz lub na wiosnę.
Kosiarkę trzeba też dokładnie oczyścić – umyć na zewnątrz, wewnętrzną stronę ostrzy i silnik. Najlepiej jest zrobić ręcznie, by woda nie przedostała się filtra powietrza, przewodów sterujących czy otworu wlotowego tłumika.
Wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool
Wykaszarka – należy wyczyścić szmatką narzędzie, sprawdzić głowicę żyłkową lub ostrze, które jest dostępne opcjonalnie, pod kątem ewentualnej wymiany żyłki (jeśli się kończy) i uszkodzeń. Warto również wykonać smarowanie – tylko dedykowanymi środkami, jak MOLYNOC AP2 marki JX Nippon Oil & Energy lub jego odpowiednikiem.
Nożyce do żywopłotów – trzeba głównie zadbać o ostrze, które wymaga oczyszczenia szmatką i ewentualnie przetarcia odrobiną oleju (tak, by olej nie kapał na podłoże). Szmatką można też wyczyścić całe narzędzie i ponadto, warto nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej przeznaczonymi do tego celu środkami (OEST 2000EP, Agip LP2). Na koniec trzeba założyć osłonę na ostrze.
Podkrzesywarka – należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń i wyczyścić łańcuch tnący oraz rowek prowadnicy. Zgromadzony w tych miejscach brud czy żywica mogą spowodować unieruchomienie narzędzia. Na zimę warto też zlać ze zbiorniczka olej smarujący łańcuch.
Dmuchawa – najważniejsze jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z wnętrza dmuchawy, co powinno się robić po każdym użytkowaniu urządzenia.
Glebogryzarka – na okres przechowywania zawsze, ze względów bezpieczeństwa, należy zdjąć ostrza. Następnie należy sprawdzić ich stan – w przypadku uszkodzeń lub silnego zużycia trzeba je wymienić. Należy też wyczyścić ostrza i ich osłonę, flanszę i obudowę przekładni, gdzie gromadzi się ziemia, piasek , trawa, itp. Do tego celu wskazane jest stosowanie zwilżonej wodą szmatki. Warto także sprawdzić stan dokręcenia śrub dociskających na obudowie przekładni.
Pamiętajmy, że wykonując posezonowy przegląd techniczny sprzętu ogrodniczego i prawidłowo przechowując urządzenia przez parę zimowych miesięcy, wydłużamy żywotność tych urządzeń. Dzięki temu urządzenia i maszyny, które nierzadko są poważną inwestycją, będą nam służyć przez lata.