Prace w ogrodzie
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Ogród zazwyczaj kojarzy nam się z pięknymi kwiatami i roślinami, przyciętym żywopłotem i trawnikiem, miejscem spokojnego odpoczynku po pracy, spotkaniami rodzinnymi i w gronie przyjaciół. O bezpieczeństwie zaczynamy myśleć, gdy w ogrodzie są dzieci…Dbamy, by ich plac zabaw był bezpieczny, a w bezpiecznym ogrodzie - dla wszystkich, warto uwzględnić technikę czyli urządzenia ogrodnicze z najlepszymi rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczną obsługę i przyjazne dla otoczenia, roślinność i kompozycję zieleni, architekturę ogrodową.




Urządzenia i maszyny ogrodnicze

Wszystkie maszyny ogrodnicze, a zwłaszcza kosiarki i glebogryzarki, muszą być i są bezpieczne dla operatorów i użytkowników, a także dzieci przebywających w ich pobliżu. W urządzeniach Honda zastosowano kilka innowacyjnych rozwiązań:

Honda ROTOSTOP® - sprzęgło układu tnącego kosiarki. Jego wyłączenie powoduje rozłączenie noży od wału korbowego silnika i zatrzymanie noża kosiarki już po ½ obrotu. Głównym zadaniem ROTOSTOP jest zabezpieczenie noży przed przypadkowym uruchomieniem. Ponieważ przy tym rozwiązaniu silnik może pracować z zatrzymanymi ostrzami, można też bezpiecznie opróżnić kosz bez wyłączania kosiarki, usunąć przeszkodę z trawnika (np. kamień, piłkę do gry). ROTOSTOP umożliwia też przejazd kosiarką przez żwirową lub brukowaną alejkę, bez narażania krawędzi noży na mechaniczne uszkodzenia. W sprzęgło ROTOSTOP® wyposażona jest np. kosiarka Honda HRX 476 VYE z systemem sterowania napędem SMART Drive®, Honda HRX 537 VYE z najnowszym systemem sterowania napędem SELECT DRIVE™ czy Honda HRX 537 HZE/HYE

Honda BLADE BRAKE® - blokada działająca na tej samej zasadzie jak ROTOSTOP - zatrzymuje ostrza po ½ obrotu i zabezpiecza noże przed przypadkowym uruchomieniem. W ten rodzaj blokady wyposażone są np. kosiarki Honda HRX 537 VKE oraz wszystkie kosiarki Honda z serii IZY, np. HRG 466 SKEP.


W nowe blokady dźwigni sprzęgła wyposażone są glebogryzarki Honda FJ 500 - blokada ta, służąca do włączania i wyłączania części roboczej, znajduje się przy manetce. Jej zadaniem jest uniemożliwienie przypadkowego uruchomienia części roboczej.

Jakość noży maszyn do koszenia - we wszystkich kosiarkach Honda noże wykonane są ze sprężystej stali, dzięki czemu wyginają się w przypadku natrafienia na przeszkodę, ale nie pękają i nie pozostawiają ostrych odłamków na trawie.


Umiejscowienie zbiornika na paliwo
- w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania, w kosiarkach traktorowych Honda HF 2417 i HF2622, ponad 8-litrowy zbiornik paliwa zainstalowano tak, by był jak najdalej od pracującego silnika - po prawej stronie maszyny. Dzięki temu paliwo nie nagrzewa się ani nie traci na jakości.



Bezpieczny Honda Miimo

Honda Miimo, poruszający się po ogrodzie samodzielnie, może kosić trawę w obecności bawiących się dzieci. Jest wyposażony w szereg rozwiązań, które z jednej strony umożliwiają mu swobodne poruszanie się i koszenie w obrębie wyznaczonego obszaru.



  • Dzięki innowacyjnemu sygnałowi cyfrowemu i systemowi czujników, robot zmienia kierunek poruszania się po trawniku po zetknięciu z przeszkodą, którą może być na przykład noga dziecka,
  • podniesienie, przewrócenie czy nawet lekkie przechylenie robota podczas pracy powoduje natychmiastowe zatrzymanie noży. Robot może być ponownie uruchomiony dopiero po wprowadzeniu kodu PIN,
  • system tnący posiada uchylne ostrza, by zapewnić bezpieczny kontakt z przeszkodą. W przypadku zetknięcia się przeszkodą, której nie można skosić, ostrza chowają się za tarczą. Najnowszy model - Honda Miimo 3000 - jest wyposażony w udoskonaloną tarczę o większej powierzchni. Ostrza natomiast są umocowane ok. 1 cm przed jej brzegiem, dzięki czemu robot szybciej „wyczuwa” przeszkodę na swojej ścieżce koszenia,
  • Zabezpieczeniem przed nieuprawnionym użytkowaniem robota koszącego jest kod PIN, dlatego można zaprogramować Honda Miimo na koszenie w nocy i pod nieobecność właściciela.



Jeśli wolimy, by robot nie kosił trawy w trakcie zabaw dzieci, wystarczy skierować Honda Miimo do bazy dokującej lub zaprogramować koszenie w tych porach dnia, w których dzieci są poza ogrodem. Nocne koszenie w wykonaniu Honda Miimo nie zakłóci niczyjego spokoju, a dodatkowe włączenie trybu cichego oraz obniżenie prędkości obrotowej ostrzy i kół sprawia, że praca robota jest praktycznie niesłyszalna, zaś jego obecność w ogrodzie niezauważalna dla osób postronnych. Można także w ogrodzie wydzielić strefę zabaw dla dzieci za pomocą przewodu granicznego, dzięki czemu robot koszący nie będzie mieć do niej dostępu.

Technika bezpieczna dla środowiska



Bezpieczne urządzenia i maszyny ogrodnicze to również takie, które są przyjazne dla środowiska: mają jak najniższy poziom emisji spalin oraz hałasu. Honda, uznawana za jedną z najbardziej ekologicznych marek świata, stale udoskonala produkowane urządzenia spalinowe i jednoczesnie rozwija „cichą energię” czyli urządzania bateryjne, jak Honda Miimo oraz urządzenia akumulatorowe.

Poziom hałasu większości urządzeń spalinowych jest o 30% niższy od aktualnych standardów Unii Europejskiej. Cicha praca tych urządzeń jest możliwa wskutek zastosowania kombinacji 4-suwowego silnika z konstrukcją obudowy i doborem materiału, z którego obudowa jest wykonana. W wielofunkcyjnym narzędziu Honda Versatool, kosach, dmuchawach i nożycach do żywopłotu  zastosowana jest wersja mini silnika 4-suwowego, której konstrukcja zapewnia obrót o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń ich pracy. W przypadku kosiarek elektrycznych HRE oraz spalinowych - z serii HRX oraz IZY efekt cichej pracy wynika dodatkowo z udoskonalonych kanałów odprowadzających pokos.

Zaletą 4-suwowych silników Honda jest również istotnie obniżony poziom emisji spalin, a jest on niższy o 85% od poziomu emisji spalin klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia użytkownika sprzętu, ponieważ podczas pracy kosą i wykaszarką, silnik jest blisko ciała i często dość blisko twarzy.



Bezpieczny świat roślin

Dla dzieci, ogród jest miejscem poznawania świata. Ciekawe kolorów i nowości, chętnie dotykają i próbują tego co w ogrodzie znajdą, dlatego warto dopilnować, by nie miały kontaktu z roślinami trującymi i kłującymi. A jeśli są wrażliwe na alergeny roślinne, warto w ogrodzie unikać traw ozdobnych, leszczyny, olszy, brzozy i topoli. W przypadku alergików bardzo ważnym jest systematyczne koszenie trawy, ponieważ dzięki koszeniu nie dopuszczamy do zakwitania trawy i ograniczamy zawartość jej pyłku w powietrzu.

Jakich roślin unikać?

  • Trujących, np.: bielunia, wawrzynka wilczełyko, rycynusa (rącznik pospolity), tojada mocnego, konwalii (uwaga zwłaszcza na owoce w sierpniu i wrześniu!), złotokapu. Szkodliwe dla zdrowia są też: igły cisu pospolitego, niedojrzałe owoce dzikiego bzu czarnego, tulipany, hiacynty, narcyzy, piwonie, zimowity jesienne, a także bluszcz, powojnik, hortensje i czerwone owoce ostrokrzewu.
  • Kolczastych, np.: ognik, berberys czy śliwa tarnina. W przypadku agrestu, jeżyn i malin można w ogrodzie posadzić odmiany bezkolcowe.

Warto też pamiętać, że ogród jest naturalną przestrzenią edukacyjną dla dzieci, w której można im wyjaśniać świat roślin, ptaków i owadów, założyć ich własną grządkę i tłumaczyć jakich roślin powinny unikać.