Nadejście nowego sezonu inspiruje do planowania swojego ogrodu. Najwięcej pracy wymaga stworzenie nowego, ale i ten już istniejący ogród może każdego roku wyglądać nieco inaczej, ciekawiej, zależnie od naszej wyobraźni. I już na etapie planowania warto rozważyć kilka ważnych w przyszłości kwestii dotyczących jego funkcji, naszego stylu życia i upodobań, użytkowników ogrodu, a nawet sposobu pielęgnacji, które podczas planowania jest często lekceważone.
Nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak zniweczy cały wysiłek twórczy, natomiast uwzględnienie tego aspektu i czasu poświęcanego dbaniu o ogród, umożliwi również zaplanowanie zakupu właściwych urządzeń ogrodniczych. Jednym z przykładów jest nowoczesny robot koszący Honda Miimo, który sam zajmuje się koszeniem, ale potrzebuje swobodnego poruszania się po strefach koszenia oraz stworzenia odpowiednich warunków do instalacji przewodu granicznego, co najwygodniej jest zaplanować na samym początku zakładania ogrodu.
Funkcje ogrodu
Cel istnienia ogrodu jest jednym z podstawowych pytań, które należy sobie zadać. Czy ma to być rzeczywiste miejsce odpoczynku, w którym będziemy spędzać czas, czy raczej tło dla domu oglądane z okna? Kto będzie z niego korzystał? Jeśli będą to seniorzy rekomendowane są równe, wygodne i bezpieczne do poruszania się płaszczyzny z wygodnymi „przystankami” na krótki odpoczynek.
W przypadku dzieci, które będą bawić się w ogrodzie, warto zadbać o ich bezpieczeństwo organizując im wyodrębnioną strefę zabaw oraz odpowiednio dobierając gatunki roślin i rozważnie planując miejsca nasadzeń roślin, by małe dzieci nie miały kontaktu z roślinami trującymi (np. bieluniem, wawrzynkiem wilczełyko, rycynusem, tojadem mocnym, konwalią, złotokapem) i kłującymi (np. ognikiem, berberysem). Warto także przez pryzmat bezpieczeństwa spojrzeć na urządzenia ogrodnicze i wybierać te nowoczesne wyposażone we właściwe rozwiązania, jak:
- kosiarki z nożami wykonanymi ze sprężystej stali (wyginają się w przypadku natrafienia na przeszkodę, ale nie pękają i nie pozostawiają ostrych odłamków na trawie),
- robot koszący Honda Miimo posiadający uchylne ostrza zapewniające bezpieczny kontakt z przeszkodą,
- kosiarki ze sprzęgłem układu tnącego Honda ROTOSTOP® lub BLADE BRAKE®, którego wyłączenie powoduje zatrzymanie noża kosiarki już po ½ obrotu, i którego głównym celem jest zabezpieczenie noży przed przypadkowym uruchomieniem. W podobnie działającą blokadę dźwigni sprzęgła wyposażona jest też glebogryzarka FJ 500,
- urządzenia wyposażone w ciche i przyjazne dla otoczenia 4-suwowe silniki, np. kosiarki SUPER KOMFORT, IZY, wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool, kosy, dmuchawa, nożyce do żywopłotu.
Pielęgnacja
Po stworzeniu ogrodu, najważniejszą rzeczą jest jego pielęgnacja, bez której żaden ogród nie wygra z czasem, suszą, chwastami, szkodnikami. Zatem planując układ ogrodu, wielkość trawnika, żywopłoty czy topiary warto ocenić czas jaki będziemy mogli poświęcić na prace pielęgnacyjne, a w tym kontekście również narzędzia. Na przykład robot koszący Honda Miimo, który stale utrzymuje trawę na tej samej wysokości i jednocześnie ją mulczuje nawożąc naturalnym, rozdrobnionym pokosem jest idealnym rozwiązaniem dla osób niemających czasu na koszenie trawnika. Miłośnicy ogrodów lubiący sprawne i szybkie koszenie mogą wybrać jedną z nowoczesnych kosiarek służących do koszenia, mulczowania oraz zbierania i mielenia liści. Dla osób poszukujących jednego urządzenia do kompleksowej pielęgnacji ogrodu (koszenie, formowanie żywopłotów, prześwietlanie koron drzew, spulchnianie podłoża, formowanie trawnika, sprzątanie liści) najwygodniejszym rozwiązaniem jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool, którego konfiguracja może być dostosowana do konkretnych potrzeb.
Badanie i przygotowanie gleby
Fundamentem pięknego ogrodu jest przygotowanie podłoża, którego pierwszym etapem powinna być analiza struktury i odczyni pH gleby. Warto ją zlecić profesjonaliście, który doradzi też ilość oraz jakość gleby potrzebnej do nawiezienia i zaplanowanie roślinności. Dobre przygotowanie podłoża dotyczy przede wszystkim trawnika, który zazwyczaj jest głównym elementem ogrodu i albo będzie cieszyć oko, albo będzie wymagać stałej rewitalizacji. Warto pamiętać, że trawa najlepiej rośnie i utrzymuje się w dobrej kondycji na podłożu o kwasowości 5,5-7,0 pH i wtedy, gdy wierzchnia warstwa o grubości 20-30 cm ma strukturę piaszczysto-gliniastą i przykrywa podglebie dobrze przepuszczające wodę oraz wilgoć.
Przygotowanie podłoża pod uprawy jest zalecane nie tylko w przypadku zakładania nowego ogrodu, ale również w istniejących ogrodach, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju. Ziemia potrzebuje spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami, a wszystkie te zabiegi łatwo wykonuje się glebogryzarką dostosowaną do warunków pod kątem szerokości roboczej, mocy silnika, jakości systemu noży, możliwości zmiany parametrów pracy oraz praktycznej wielozadaniowości.
Aranżacja przestrzeni
Aranżacja zieleni w ogrodzie, wokół domu zależy przede wszystkim od sposobu jej wykorzystywania, funkcji jakie ma pełnić. Można wzorować się na modnych stylach, ale najważniejszym aspektem jest to, by domownicy dobrze czuli się w swoim ogrodzie oraz, by aranżacja harmonijnie współgrała z architekturą domu, ukształtowaniem terenu i obecnymi nasadzeniami w przypadku istniejącego już ogrodu.
Jeśli domownikom zależy na zachowaniu prywatności warto uprawiać żywopłot, który dodatkowo ochroni posesję przed zgiełkiem i kurzem świata zewnętrznego czy przed silniejszymi porywami wiatru. Te funkcje spełnia żywopłot zadbany czyli podlewany, nawożony i prawidłowo przycinany. Gatunek krzewu powinien być dostosowany do stopnia nasłonecznienia. Warto także rozważyć krzewy zimozielone czy te kwitnące. Najlepszymi gatunkami do formowania są m. in.: buk i grab pospolity, berberys, ligustr. Krzewy i ich formowanie dodatkowo stwarzają szeroką paletę możliwości aranżacji przestrzeni w ogrodzie, zależnie od charakterystyki rosnących gatunków oraz wyobraźni i własnej wizji. Najczęściej spotykaną formą jest „mur” okalający posesję czy ogród, ale nie musi on być jednolity – można mu nadać kształt fali lub wykreować w nim łuk czy „okna”, w których następnie można umieścić rzeźbę ogrodową lub kompozycję kwiatową.
Podczas planowania roślinności w ogrodzie należy zwracać uwagę na odległości nasadzeń. Silnie rozrastające się rośliny, krzewy czy drzewa z czasem zdominują przestrzeń i pobieranie wody oraz składników pokarmowy w glebie. Przykładem takiej ekspansywnej rośliny jest brzoza. Magnolia natomiast ma duże wymagania wodno-pokarmowe i potrzebuje odpowiednich warunków dostosowanych do jej stosunkowo powolnego rozwoju.
Jeśli wśród użytkowników ogrodu są osoby, a zwłaszcza dzieci, wrażliwe na alergeny roślinne, należy w ogrodzie unikać traw ozdobnych, leszczyny, olszy, brzozy i topoli. W przypadku alergików bardzo ważne jest systematyczne koszenie trawy, które zapobiega zakwitaniu traw i jednocześnie ogranicza zawartość ich pyłków w powietrzu.
W aranżacji ogrodu warto również uwzględnić pory roku, kwitnienia różnych roślin oraz cykl życia ogrodu jako całości, by zachwycał o każdej porze roku i gdy rośliny osiągną wiek dojrzały. Jeśli zależy nam na szybkich efektach atrakcyjności ogrodu, warto rozważyć byliny, które szybko „dojrzewają” i doskonale sprawdzają się w miejscach pod drzewami. Równie dobrze sprawdzają się pnącza, które dodatkowo wprowadzają do ogrodu nutę romantyczną, a nie wymagają stałej pielęgnacji.
Trawnik
Trawnik stanowi ważny element aranżacji roślinnej ogrodu, choć spotykane są piękne ogrody beztrawnikowe. Za założeniem i pielęgnowaniem trawnika przemawia jego istotna funkcja ekologiczna - jest naturalną fabryką tlenu, filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych, poprawia rozprowadzenie wód opadowych na terenie działki. Można mu nadać ciekawy kształt dopasowany do ukształtowania terenu i dostosowany do kompozycji pozostałej zieleni. Kompozycja trawnika może, zależnie od potrzeb, uwzględniać wypielęgnowaną część estetyczną ogrodu oraz część typowo użytkową, z której będziemy korzystać na co dzień, i na której będą bawić się dzieci. Planując trawnik lub trawniki warto też od razu spojrzeć na ich formę praktycznie – jakimi urządzeniami będziemy je kosić.
Do małych powierzchni oraz wszelkich zakątków, miejsc przy elewacjach i ogrodzeniach, wokół drzew, pod krzewami - najwygodniejszym rozwiązaniem są nowoczesne wykaszarki.
Do trawników o powierzchni do ok. 2 000 m2 służą najbardziej nowoczesne kosiarki wyposażone w system podwójnych noży i ustawiania wysokości koszenia, wygodny napęd oraz rozwiązania zapewniające także mulczowanie trawy i mielenie liści, np. HRG 466 SKEP, HRX 476 czy HRX 537.
Do koszenia trawników o dużej powierzchni, powyżej 2 000 m2, służą kosiarki traktorowe.
Najnowszym wynalazkiem w zakresie koszenia trawy jest samodzielny robot koszący, który zaprogramowany, kosi codziennie trawę utrzymując ją stale na tej samej wysokości przy jednoczesnym jej nawożeniu dokładnie rozdrobnionym pokosem (mulczowanie).
Podlewanie
Podczas planowania aranżacji ogrodowej należy też wziąć pod uwagę sposób nawadniania – zaplanować doprowadzenie wody, zbudować system zraszaczy. Rozwiązań jest wiele. Jednym z nich może się okazać oczko wodne, którego zasób wodny może być wykorzystany do podlewania trawnika i roślin. Innym – pompy Honda WH 20X, WX 15 czy WX 10, WB 30X współpracujące z rozbudowanymi systemami zraszaczy.
Energia elektryczna
Na etapie planowania czy modyfikowania ogrodu warto także zadać sobie pytanie czy w ogrodzie będzie potrzebna energia elektryczna, w jaki sposób ją doprowadzić, gdzie umieścić gniazdka? Zawsze w przypadku potrzeby zasilania w energię elektryczną można skorzystać z przenośnego zasilania czyli jednofazowego agregatu typu walizkowego, np. EU 22i, który nie tylko zapewni przyjemną atmosferę podczas spotkań towarzyskich w letnie wieczory, ale również bezpiecznie naładuje baterie telefonu komórkowego, laptopa a nawet akumulator samochodowy.
Kreatywność w tworzeniu ogrodu jest tak naprawdę nieograniczona!