Awarie sieci energetycznej zdarzają się o każdej porze roku, ale ich skutki są najbardziej dotkliwe zimą. Przyczyn awarii może być wiele, ponieważ sieć energetyczna to urządzenie techniczne, które może się popsuć, ale również może być wyłączone z powodu planowych przeglądów, napraw i konserwacji, jak i z powodów nieplanowanych. Do tej drugiej kategorii należy zaliczyć sytuacje wynikające z poprawnego działania systemów zabezpieczeń wyłączających dopływ energii elektrycznej w przypadkach zagrożeń pożarem czy porażeniem prądem, a także wskutek siły wyższej czyli warunków pogodowych.
Stały dopływ energii elektrycznej w domu jest dziś nieodzowny, bo bez prądu nie ma dostępu do dóbr i wygód współczesnego życia. Bez prądu wszędzie zapada ciemność, nie działa lodówka, zamrażarka, piec C.O, system alarmowy, brama wjazdowa, telewizor, radio. Bez prądu nie ma mowy o naładowaniu telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, aparatów fotograficznych. Dopiero podczas awarii sieci energetycznej uświadamiamy sobie jak wiele przedmiotów w naszym otoczeniu potrzebuje zasilania. Sytuacja epidemiczna dodatkowo pokazuje rolę energii elektrycznej, ponieważ spędzamy w domach więcej czasu, spora część z nas wykorzystuje laptopy i telefony komórkowe do pracy zdalnej, a uczniowie i studenci prawdopodobnie będą jeszcze korzystać z kształcenia online.
Jak się zabezpieczyć przed brakiem prądu z sieci?
Awarie sieci energetycznej dotyczą również instalacji fotowoltaicznej on-grid, przeznaczonej do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej, ponieważ w przypadku awarii dystrybutora energii elektrycznej domowe odbiorniki również są odcięte od dostaw prądu. Zatem nadal najbardziej niezależnym rozwiązaniem jest odpowiedni agregat prądotwórczy z automatyką podłączaną do sieci.
Agregat z automatycznym startem stanowi niezależny układ zasilania rezerwowego. To najbardziej uniwersalne i bezpieczne rozwiązanie, które zapewni rezerwowe zasilanie domowych odbiorników codziennego użytku. Dodatkowo, taki agregat może być też wykorzystywany do zasilania elektronarzędzi podczas majsterkowania czy prac budowlano-remontowych.
Na czym polega działanie rezerwowego zasilania?
System zasilania rezerwowego składa się z panelu automatyki i odpowiedniego agregatu jak:
- jednofazowy Honda EU70i S AUTO oraz agregaty z rodziny EP wyposażone w silniki Honda: EP10000E AVR AUTO, EPS10000E AVR AUTO, EPS12000E AVR AUTO, EP12000E AVR AUTO (moc maksymalna 10 – 12 kW)
- trójfazowe agregaty z silnikiem Honda EP13500TE AVR AUTO i EP16000TE AVR AUTO, które są stosowane jako rezerwowe źródło zasilania, np. obiektów budowlanych. Więcej informacji o rodzinie agregatów EP
Nowoczesny panel automatyki, połączony z agregatem za pomocą 10-metrowego kabla sterowniczego, stale monitoruje parametry elektryczne sieci elektroenergetycznej i w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci włącza agregat i wyłącza go podczas powrotu zasilania. System ten jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ potrzebuje tylko uzupełnienia paliwa w zbiorniku agregatu. Właściciel obiektu z automatycznym podłączeniem do instalacji elektrycznej budynku może również otrzymywać powiadomienia SMS o pracy automatyki.
W przypadku przenośnego agregatu Honda EU70i S AUTO, system umożliwia odłączenie i przeniesienie agregatu w miejsce, w którym w danej chwili jest potrzebny. Wówczas system pracuje w trybie manualnym.
Jak zainstalować układ automatycznego zasilania?
Decydując się na rezerwowe zasilanie z automatyką należy wziąć pod uwagę parę podstawowych zasad:
- podłączenie agregatów z automatyką do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami zasilania rezerwowego i podłączania do sieci,
- podłączenie musi być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia,
- agregat z automatyką powinien pracować w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu – wyposażonym w czerpnię i wyrzut powietrza oraz układ odprowadzania spalin, który nie może być podłączony do kanałów wentylacyjnych. W tej kwestii warto skonsultować się z kominiarzem.
Na czym polega obsługa rezerwowego zasilania Honda z automatyką?
System zasilania rezerwowego Honda z nowoczesnym panelem automatyki jest praktycznie bezobsługowy i bezpieczny dla zasilanych odbiorników. Na wyświetlaczu panelu podane są wszystkie ważne informacje ułatwiające monitorowanie funkcjonowania niezależnego układu zasilania rezerwowego, np.: napięcie sieci, częstotliwość agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego.
Nowoczesny agregat prądotwórczy Honda z automatycznym startem
Honda EU70i S AUTO - jeden z najbardziej nowoczesnych agregatów prądotwórczych Honda z inwerterową stabilizacją napięcia i częstotliwości zapewniającą najwyższą jakość prądu wyjściowego, która nie tylko jest bezpieczna dla zasilanych odbiorników, ale także wpływa na wydłużenie ich żywotności, co przynosi wymierne obniżenie ogólnych kosztów eksploatacji. (Więcej informacji o roli stabilizacji napięcia) Jako jedyny na świecie agregat o mocy do 10 kW posiada elektroniczny wtrysk paliwa, który udoskonala jakość działania zespołu „silnik-prądnica” i zapewnia oszczędne zużycie paliwa oraz niski poziom emisji spalin. Moc maksymalna to 7 kW. Jego konstrukcja umożliwia autosynchronizację czyli łączenie dwóch EU70i S w celu podwojenia mocy wyjściowej (14kW). Dzięki dużemu zbiornikowi paliwa i pracy w trybie ekonomicznym EU70i S działa ponad 12h bez przerwy na jednym tankowaniu.
Praktyczne porady na temat wyboru agregatu
- Dobór agregatu jest podyktowany konkretnymi potrzebami czyli przede wszsytkim zsumowaną mocą wszystkich odbiorników, które mają być zasilane agregatem. Warto najpierw sprawdzić o jakie odbiorniki chodzi (opornościowe, indukcyjne, elektroniczne), o jakiej mocy nominalnej i maksymalnej, w jakim stopniu są czułe na jakość prądu czyli stabilność częstotliwości napięcia - sprzęt elektroniczny jest bardzo czuły na parametry prądu, dlatego do jego zasilania najlepiej jest wybrać agregat z inwerterem jak Honda EU70i S.
- Moc wybranego agregatu musi być większa od sumy mocy wszystkich odbiorników, które mają być podłączone do agregatu. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy, najlepiej poradzić się w naszym Autoryzowanym Salonie Sprzedaży.
- Warto zwracać uwagę na markę, zespół „silnik-prądnica”, stabilizację napięcia, czas działania na jednym zbiorniku paliwa oraz maksymalne wyciszenie. Nowoczesne agregaty Honda mają specjalną dźwiękoszczelną obudowę oraz specjalnie zaprojektowany tłumik. Dodatkowo, na wyciszenie pracy silnika, wpływają też inne rozwiązania, np. tryb pracy ekonomicznej , którego podstawowym celem jest obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin.
- Dodatkowo też warto sprawdzić gniazda - w agregatach prądotwórczych stosowane są gniazdka standardowe jednofazowe (Schuko lub tzw. francuskie), przemysłowe jednofazowe oraz przemysłowe trójfazowe. Gniazdka standardowe służą do przenoszenia prądu o wartościach do 16A i wyglądają tak samo jak te domowe. Gniazdka przemysłowe są przeznaczone do przesyłu prądu o wyższych wartościach – zazwyczaj do 32A.
Przykłady gniazd w agregatach prądotwórczych:
Gniazdo jednofazowe standardowe 16A 230V | |
Gniazdo jednofazowe przemysłowe 16A 230V | |
Gniazdo jednofazowe Przemysłowe 32A 230V | |
Gniazdo trójfazowe 32A 400V |
Ze względu na bezpieczeństwo, agregaty należy kupować w wiarygodnych miejscach – najlepiej u autoryzowanego dilera. Nie warto sugerować się okazyjną ceną proponowaną przez kogoś na parkingu przed centrum handlowym. Media regionalne i lokalne bardzo często opisują podobne przypadki, które są po prostu oszustwem – kosztownym oszustwem, a agregaty Honda, ze względu na ich jakość, często są obiektem podróbek.
Podróbki
- nie gwarantują jakości,
- nie posiadają żadnych wymaganych przepisami certyfikatów bezpieczeństwa,
- nie wytrzymują próby eksploatacji i raczej szybko przestają działać
- podrobione agregaty stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia - mogą spowodować porażenie, oraz dla mienia – mogą być źródłem spięcia i pożaru. Mogą również spowodować zniszczenie zasilanych odbiorników,
- nie spełniają parametrów producenta i w przypadku awarii agregatu pojawią się problemy ze zdobyciem części zamiennych. Nasza firma ani nasza Autoryzowana Sieć Serwisowa nie sprzedaje części do podróbek ani ich nie naprawia.
Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć ułatwiającej odróżnienie oryginalnych agregatów Honda od urządzeń fałszerzy.
Jak nie paść ofiarą oszustwa?
- Gwarancją zakupu oryginalnego urządzenia Honda jest nasza Autoryzowana Sieć Sprzedaży dostępna w całej Polsce oraz zakupy online na naszej stronie internetowej.
- W przypadku znalezienia interesującej oferty agregatu poza Autoryzowanymi Dilerami, rekomendujemy:
• dokładne przyjrzenie się przykładom podróbek agregatów w naszej GALERII (link poniżej),
• porównanie proponowanego urządzenia ze zdjęciami na naszej stronie internetowej,