Źródła energii
Honda Motor   Honda Motor

Znajdź na stronie:

Agregaty prądotwórcze Honda to urządzenia z zasady przeznaczone do wieloletniego użytkowania i będą służyć przez długi okres pod warunkiem, że są oryginalnej produkcji, są prawidłowo użytkowane i odpowiednio konserwowane zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Warto pamiętać, że prawidłowo dobrany do odbiorników i prawidłowo funkcjonujący agregat prądotwórczy ma istotny wpływ na działanie, trwałość i żywotność zasilanych odbiorników.


rodzaje odbiorników i jakie odbiorniki chcemy zasilać

Przed dokonaniem wyboru agregatu warto przypomnieć sobie parę podstawowych zagadnień, które pomogą w podjęciu trafnej decyzji zakupowej, np. rodzaje odbiorników i jakie odbiorniki chcemy zasilać, jak dobierać moc agregatów, czy agregat powinien posiadać stabilizację napięcia?

Kilka słów o odbiornikach

Przed zainteresowaniem się agregatem, warto przypomnieć sobie czym są odbiorniki i jakie planujemy zasilać agregatem, ponieważ moc agregatu musi pokrywać całkowite zapotrzebowanie na moc wszystkich zasilanych odbiorników.

Moc znamionowa, maksymalna, rzeczywista

Z punktu widzenia zasilania wyodrębniamy odbiorniki jednofazowe (1~ 230V) jak np.: sprzęt RTV/AGD, elektronarzędzia czy oświetlenie oraz odbiorniki trójfazowe (3~ 400V) jak np.: hydrofory, pompy, pompy ciepła, sprzęt budowlany. Natomiast, biorąc pod uwagę  budowę urządzeń, wyróżniamy trzy rodzaje odbiorników:

  • opornościowe  - odbiorniki rezystancyjne, o stabilnym poborze mocy jak oświetlenie, grzejniki elektryczne, czajniki elektryczne, itp.
  • indukcyjne - czyli urządzenia z silnikami elektrycznymi np. elektronarzędzia, lodówka, zamrażarka, oświetlenie, klimatyzatory, odbiorniki elektroniczne jak  komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi, sterowniki pieców C.O, których działanie w znacznej mierze zależy od jakości parametrów źródła zasilania.
  • elektroniczne – odbiorniki nieliniowe, bardzo czułe na jakość parametrów źródła zasilania, np.: telewizory, komputery, sprzęt Hi-Fi, RTV/AGD. Ze względu na ich bezpieczne i długie funkcjonowanie, powinny być zasilane agregatami gwarantującymi stabilne parametry częstotliwości i napięcia.

 

Moc znamionowa, maksymalna, rzeczywista. Co warto o tym wiedzieć?

Wybór odpowiedniego agregatu zależy od celu przeznaczenia oraz indywidualnych potrzeb określonych przez rodzaj oraz ilość odbiorników, które będą nim zasilane. Podstawowy standard stanowią odbiorniki jednofazowe (1~ 230V) jak odbiorniki indukcyjne. Do ich zasilania przeznaczone są agregaty jednofazowe o odpowiedniej mocy, która musi z nadwyżką pokrywać całkowite zapotrzebowanie na moc wszystkich odbiorników, które będą zasilane przez agregat. Nieprawidłowo dobrana moc oznacza po prostu bezużyteczność agregatu w konkretnych warunkach i niepotrzebny wydatek.  Warto również mieć świadomość, że każdy odbiornik energii elektrycznej, w chwili uruchomienia pobiera większą moc niż podczas ciągłej pracy, co trzeba uwzględnić przy obliczaniu mocy agregatu potrzebnej do zasilania większej liczby odbiorników.



W każdej specyfikacji technicznej agregatu podane są 2 wartości: moc znamionowa/nominalna oraz moc maksymalna.

  • Moc znamionowa/nominalna oznacza moc, z którą agregat może pracować bez przerwy.
  • Moc maksymalna to moc chwilowo niezbędna do pokonywania dużych prądów rozruchowych, które pojawiają się podczas włączania odbiorników i zmian stanu ich pracy. Z tej mocy można korzystać tylko przez czas wskazany przez producenta agregatu.
  • Moc rzeczywista - najważniejszy parametr agregatu – to wartość osiągana przez zespół „silnik spalinowy-prądnica”, który jest kluczowym elementem konstrukcji agregatu prądotwórczego. Moc rzeczywista prądnicy połączonej z silnikiem o zbyt małej mocy nie jest równa mocy maksymalnej samej prądnicy, dlatego w praktyce może się okazać, że agregat, wbrew specyfikacji technicznej, w rzeczywistości nie może zasilić zaplanowanej liczby odbiorników, ponieważ nie jest w stanie zapewnić większej mocy podczas uruchamiania odbiorników jak i w trakcie pracy ze zmiennym obciążeniem. W takich przypadkach kupujący zapłacił za moc, której nie ma.
W przypadku agregatów Honda producent daje gwarancję jakości urządzenia, co także oznacza, że specyfikacja techniczna urządzeń zawiera sprawdzone parametry.

Stabilizacja napięcia

Jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej decyduje o ich wydajności i żywotności. Szczególnie wrażliwe na jakość prądu są wszechobecne urządzenia elektroniczne, bez których trudno dziś wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość. O jakości energii elektrycznej natomiast decyduje odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego, która w Unii Europejskiej wynosi 50 Hz. Dla sieci przesyłowych wartości średnie częstotliwości napięcia zasilania odbiorników elektrycznych mierzone są w czasie 10s. W tym czasie przez 95% tygodnia wartości częstotliwości nie mogą przekroczyć zakresu, -6%/+4% częstotliwości znamionowej, czyli od 47 Hz do 52 Hz. Takim samym regułom podlega wartość napięcia, która dla 95% tygodnia musi zawierać się w przedziale +10%/-10% napięcia znamionowego, czyli od 207 V do 253 V. Pamiętać należy, że częstotliwość generowana przez agregaty prądotwórcze, zależy od prędkości obrotowej silnika. Częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika. Efektem spadków napięcia poniżej wartości znamionowych jest wzrost wytwarzanego prądu, a za wysokie wartości jego natężenia powodują uszkodzenie odbiorników. Niebezpieczne dla zasilanych odbiorników wahania napięcia niweluje stabilizacja napięcia. Do najlepszych systemów – nowoczesnych i szybkich – stabilizacji napięcia i częstotliwości należy inwerter, cyklokonwerter oraz i-AVR, regulatory napięcia D-AVR.

Inwerter, w który wyposażone są wszystkie agregaty Honda z serii EU, w tym EU 10, EU 22i, EU 30i S, EU32i oraz EU70i S, jest najnowocześniejszym, najbardziej zaawansowanym technicznie systemem stabilizacji. Działa na zasadzie przetwornicy AC-DC-AC, w której występują trzy etapy konwersji przebiegu napięcia, gdzie AC oznacza napięcie zmienne, a DC – stałe.

Inwerter funkcjonuje niezależnie od obrotów silnika, dlatego i prędkość obrotowa silnika nie ma wpływu na częstotliwość stabilizacji. Jest to również najszybciej działający system stabilizacji napięcia, dzięki czemu podczas najmniejszych wahań obciążenia, prąd zachowuje znamionowe wartości napięcia oraz częstotliwości. Najważniejszą zaletą inwertera jest fakt, że energia elektryczna generowana na wyjściu jest lepszej jakości niż ta pochodząca z gniazdka, czyli z sieci elektroenergetycznej. Jest rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym dla odbiorników i wręcz koniecznym w przypadku odbiorników elektronicznych, niezwykle czułych na jakość prądu.

Honda z serii EU

Cyklokonwerter zapewnia efektywność podobną do inwertera. Jest to mikroprocesorowy system  stabilizujący w bardzo krótkim czasie wartość i częstotliwość napięcia. Innowacyjne połączenie silnika z prądnicą umożliwiło także osadzenie prądnicy na wałku wyjścia mocy silnika i jednocześnie, zmniejszenie gabarytów agregatu.

i-AVR - to inteligentny automatyczny regulator stabilizujący parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości, który zapewnia wysoką jakość wytwarzanego prądu i znacznie poprawia działanie odbiorników o charakterze indukcyjnym. W ten rodzaj stabilizacji napięcia wyposażony jest jednofazowy agregat prądotwórczy Honda EM 5500 CXS z silnikiem nowej generacji Honda iGX390 i ze znacznie przewymiarowaną nowoczesną prądnicą co w konsekwencji umożliwia uzyskanie dodatkowej krótkotrwałej mocy powyżej mocy maksymalnej agregatu!

i-AVR - inteligentny automatyczny regulator stabilizujący parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości

D-AVR, czyli cyfrowy automatyczny regulator napięcia. Jest to udoskonalona wersja tradycyjnego AVR, ponieważ kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego szybciej, bardziej efektywnie i stale. Dzięki temu agregat generuje energię elektryczną wysokiej jakości. W ten rodzaj stabilizacji napięcia posiadają jednofazowe agregaty Honda serii EG: EG3600CL (3,6 kW), EG4500CL (4,5 kW) i EG5500CL (5,5 kW). Agregaty Honda EG, wyposażone w pojemny zbiornik paliwa (24 l), v-amortyzatory ustawione pod kątem 45°, system alarmu olejowego są rekomendowane do zasilania oświetlenia i elektronarzędzi. Posiadają również funkcje, które zatrzymują silnik agregatu w przypadku wykrycia zbyt dużych obrotów lub nieprawidłowego napięcia.

AVR - Automatyczny Regulator Napięcia

AVR - Automatyczny Regulator Napięcia jest najprostszą, acz zaawansowaną formą stabilizacji napięcia. Zapewnia utrzymanie znamionowych wartości napięcia i natężenia. Najlepszym przykładem tego rozwiązania są jednofazowe agregaty prądotwórcze AVR z serii EA, które służą do zasilania odbiorników wymagających zawansowanej stabilizacji napięcia. Są to EA3000AVR ( 3 kW), EA6000AVR (6 kW) agregaty E-POWER - jednofazowe EP10000E AVR, EP12000E AVR, EP14000E AVR i trójfazowe EP13500 TE AVR, EP16000 TE AVR, EP18000TE AVR, wyciszone agregaty jednofazowe EPS10000E AVR, EPS12000E AVR i trójfazowe EPS12000TE AVR, EPS15000TE AVR.

EA6000AVR (6 kW)

Warto pamiętać, że każdy odbiornik zasilany energią elektryczną o odpowiednich parametrach pracuje równo, z rzeczywistą mocą i oczekiwaną wydajnością. W przeciwnym wypadku, z powodu wahań napięcia, zasilane odbiorniki nie pracują według parametrów deklarowanych przez producenta. Jakie mogą być skutki wahań napięcia? Na przykład nierówna praca odbiornika, niekorzystne dla silnika momenty obrotowe, kołysanie wirnika w silnikach synchronicznych, zakłócenia pracy styczników i przekaźników powodujące wyłączenie odbiornika czy efekt migotania światła. Najgorszym przypadkiem jest trwałe uszkodzenie odbiornika.

     

Strzeż się przed podróbkami


Podróbki nie posiadają żadnych wymaganych przepisami certyfikatów bezpieczeństwa. Stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia: mogą spowodować porażenie, a także dla mienia – mogą spowodować  zniszczenie podłączonych do nich odbiorników, stanowić źródło pożaru.

Jak odróżnić oryginał od podróbki?
Sprawdź praktyczne informacje na przykładzie”: